آخرین خبرهااجتماعی

۱ عکس، ۱ اندوه انبوه

رفتار هوشمندانه و میهن دوستانه ی مردم کشور ترکیه در پاسداشت پول ملی شان مرا به یاد رفتار غیرتمندانه ی پیر و جوان و کوچک و بزرگ مردم خودمان در جنگ هشت ساله و ایثار های جانی، مالی و همه جانبه ی ملی مان انداخت و چه اندوه انبوهی ست که حتی نه حسرت قرن های پیشینمان بلکه حسرت دو دهه قبل خود را بخوریم و آه بکشیم که چه بوده ایم و چه هستیم.

ما ایرانی های معاصر مردمان عجیب، پر ادعا و خیالبافی هستیم و به همین خیال خالی، خودمان را برتر و بالاتر از همه مردمان جهان می دانیم اما یادمان رفته که این روزها در رفتار های عمومی که در قبال مشکلات و مصائب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی داریم، چقدر تاسف برانگیز و حیرت آور هستیم.

ما ایرانی های معاصر هیچ قرابت خونی و خویی با ایرانی های دوران های گذشته خود نداریم و با این شرایط حق نداریم خود را وارث آن تمدن چندین هزار ساله بدانیم.مردمی هستیم که هر کداممان در مسابقه ی ترجیح دادن منافع فردی بر منافع عمومی، یک یوزپلنگ ایرانی هستیم. در حماسه ی سترگ تماشای اعدام حضور مقتدرانه ی خود را به رخ جهانیان می کشیم و در صف توزیع سبد کالا عکس ها و تصاویر به یادماندنی و حیرت افزا از خود به جا می گذاریم.

در سانحه واژگونی یک کامیون تمام بارهای کامیون را به غیرت ببخشید به غارت می بریم و تصاویر بسیار حیرت آور دیگری را از خودمان به سینه ی رسانه های جهان سنجاق می کنیم.وقتی اقتصاد مفلوک و رو به موت مان به حال احتضار می افتد، بجای آنکه هم افزایی و همت افزایی کنیم، هرکداممان در قامت یک تروریست اقتصادی حرفه ای در این حماسه ی جمعی یک لشکر را حریف می شویم و پا به پای آنها که اقتصاد ما را زمین‌گیر جنایت ها و حماقت های خود کرده اند، گوی سبقت را از دیگران می رباییم اما در فضاهای مجازی و مجازی مثل یک پیر فرزانه و خردمند برای اقتصاد یا بهتر بگویم افتساد کشورمان نسخه های عالمانه تجویز می کنیم.

البته این را هم یادمان باشد که در همین فضای مجازی هم شهره ی عالم هستیم و بر اساس غیرت زیاد و حس میهن دوستی بی نظیرمان هر داور و ستاره فوتبال جهان که کوچکترین رفتاری علیه کشور عزیز ما کرده باشد، عجیب ترین و جدیدترین فحش های جهان را به او و فرهنگ لغات جهان معاصر هدیه می کنیم و برگ زرین دیگری از خود رو می کنیم…

می دانم شماهم که این مطلب را می خوانید مثل خودم دلگیر شده اید اما تماشای این دو تصویر کولاژ شده خیلی نگران کننده است که چه بوده ایم و چه هستیم.این قلم سردرد دارد و اگر بیشتر بنویسد به دردسر می افتد. یادمان بخیر قبل از این روزها مردمان خوبی بوده ایم.

یادت بخیر ایران عزیزم! کشور خوبی بودی.

مردم عزیز کشورم! کشور عزیز ما در اثر یک سانحه هولناک تصادف در بخش جراحی بستری شده است.صرف نظر از اینکه مقصر این سانحه هولناک چه کسی و چه کسانی بوده اند، ایران عزیز ما این روزها به شدت به خون تازه نیاز دارد. بسم الله.

سید محمد امین جعفری
نویسنده و فعال اجتماعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا