یادداشت

شیطنت صورتجلسه ای برای قشم ۵۰۰ میلیارد تومان آب خورد!

روز یکشنبه و پس از فراز و نشیب های فراوان برای برگزاری جلسه هم اندیشی آب قشم، بالاخره این جلسه با حضور مدیران آب و فاضلاب هرمزگان، آب و فاضلاب منطقه آزاد قشم، مدیرعامل سازمان، فرماندار شهرستان و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور برگزار شد؛ جلسه ای که می توان برگزاری آن را به صورت تجمیعی بی سابقه دانست. 

در طول سالیان گذشته نزاع برای عدم اجرای تعهدات آبی بین دستگاه های مختلف در قشم همیشه زبانزد بوده و در این میان برخی مسئولین همواره از روشن نبودن چرایی عدم آبرسانی به روستای قشم، سوء استفاهد کرده و چراغ خاموش از اعتبارات سایر دستگاه ها برای جبران کم کاری های خود استفاده کرده اند و در این میان مردم بیشترین ضرر زیان و مشکل را در کمبود آب تجربه کرده اند.

دست جادویی وزارت نیرو در بلع 500 میلیارد تومان اعتبار قشم

اما در این نشست برخی مشکلات بیان شد، که شنیدن آن، دل هر قشموندی را به درد می آورد! در اثنایی که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برای رفع مشکل تنش آبی با وزیر نیرو جلسه داشت؛ خروجی جلسه با تعهدات و اعتبارت اعطایی، شکلی جداگانه به خود گرفت؛ به واقع می توان گفت شیطنت برخی مدیران وزارت نیرو در تهیه صورتجلسه و از دست رفتن 500 میلیارد تومان اعتبار آبرسانی برای جزیره چیزی شبیه سحر و جادو بود!

براساس گفته های عادل پیغامی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم، ماجرا از این قرار است که در جلسه مشترک استاندار هرمزگان، وزیر نیرو و مدیرعامل آبفا، وزیر نیرو وعده 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی بخش های مختلف استان را به مسئولین هرمزگان وعده می دهد اما به شرط اینکه پروژه ها آبرسانی تا زمستان امسال به بهره برداری برسند.

در این میان عادل پیغامی نیز برای به بهره برداری رساندن پروژه های آبی جزیره اعلام آمادگی می کند و وزیر نیرو 500 میلیارد تومان اعتبار اختصاصی برای قشم وعده می کند و مجموع اعتبار استان به 2 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش می یابد.

شیطنت های آبی/ اضافه شدن اعتبارات ملی و منطقه آزاد، راهکار توسعه

اما پس از دریافت صورتجلسه این نشست مشخص می شود، شیطنت برخی مدیران موجب شده در صورتجلسه قید شود تا 500 میلیارد اعتبار قشم، نیز در استان هزینه شود و سازمان منطقه آزاد قشم برای اتمام پروژه های آبرسانی 500 میلیارد تومان هزینه کند و به همین راحتی سهم قشم از اعتبارات ملی از دست رفته است!

همه می دانیم قشم زمانی توسعه پیدا می کند که اعتبارات ملی در کنار اعتبارات سازمانی در جزیره هزینه شود اما ظلمی که به مردم می شود مبنی بر اینکه به بهانه وجود منطقه آزاد قشم، سهم جزیره نشینان را از اعتبارات ملی پرداخت نمی کنند غیرقابل چشم پوشی است!

این موضوعات در کنار مباحث زیر باید مورد توجه قرار گیرد: 

دو نیروگاه قشم ظرفیت تولید بالای آب را دارند اما آبفا نمی تواند یا نمیخواهد برای خرید آب با نیروگاه ها توافق کند!

بهانه آبفا گرانفروشی این نیروگاه ها هست اما آیا راهکار اخلاقی، سیستمی، اداری یا قضایی برای حل این موضوع وجود ندارد و چانه زنی قیمت باید چندسال طول بکشد؟

نیروگاه قشم مولد 14 هزار مترمکعب ظرفیت دارد که ابفا برای خرید تنها 5 هزار مترمکعب رایزنی کرده، شاید به همین دلیل است که نیروگاه قیمت بالاتری می دهد!

از مسئولین بخش دولتی و خصوصی توقع می رود برای حل نیاز اساسی مردم دنبال دودوتا چهارتا نباشند یا نیروگاه را قانع کنند آب را به نرخ مصوب یا حتی پایین تر از قیمت در قالب مسئولیت اجتماعی بفروشند! 

یا اینکه با تامین سوبسید مازاد از طرف وزارت نیرو یا هر ارگان دیگر این قضیه را خاتمه دهند!

مردم قشم تشنه هستند و چانه زنی برای اختلاف قیمت 5 هزار تومانی آب در هر مترمکعب در جریان است، اصلا مبلغ اضافه را از خود مردم بگیرند اما آب را بخرند!!!

در نهایت می توان گفت زمان آن رسیده است که نمایندگان مردم در مجلس، مطالبه گران و رسانه ها دیدگاه به روزتر و دقیق تری برای دریافت اعتبارات ملی به خرج دهند زیرا همگان می دانیم سازمان منطقه آزاد قشم به تنهایی در توسعه جزیره موفق نبوده و نخواهد بود و علاوه بر اینها حق واقعی مردم از اعتبارات ملی در این سال ها و در سکوت همگانی مردم و مسئولین از بندر تا پایتخت پرداخت نشده است.

خبرنگار_نصیر عالیخانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا