اخبار مهمگردشگری

آغاز تخم‌گذاری لاک پشت های پوزه عقابی در سواحل قشم 

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از ورود نخستین گروه لاک پشت های پوزه عقابی از طریق آب های آزاد و خلیج فارس به سواحل شیب دراز این جزیره برای تخم گذاری خبر داد و گفت: با ورود این زیستمندان دریایی عملیات حفاظت، تکثیر و رها سازی آنها با مشارکت جامعه محلی در این روستا آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، سید محمد هاشم داخته اظهار داشت: فرآیند تخم گذاری این لاک پشت ها که تعداد آنها در هر سال بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ قطعه لاک پشت در نوسان است از اول اسفند تا اواخر اردیبهشت به طول می انجامد.

وی افزود: از ۱۰۰ در صد تخم این لاک پشت ها نزدیک به هشتاد درصد تخم ها به بچه لاک پشت تبدیل می شود.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد: لاک پشت های پوزه عقابی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی(IUCN) و جزو گونه های خیلی زیاد در معرض خطر انقراض (Critically Endangeref) ثبت شده اند.

براساس این گزارش طرح حفاظت، تکثیر و رهاسازی لاک پشت عقابی (Hawksbill sea turtle) در جزیره قشم با مشارکت جامعه محلی روستای شیب دراز در دست اجرا است.

این طرح شامل افزایش آگاهی در زمینه فعالیت حفاظتی، تهیه برنامه گردشگری، اجتماعی، اقتصادی و فعالیت هایی از جمله تهیه لوح فشرده، کتابچه و فیلم های ویدئویی و تکثیر آنها است.

ثبت جزئیات مربوط به لاک پشت های مادر، تخم ها، دوره خروج از تخم (تفریخ) به همراه جزئیات مربوط به دما و رطوبت بخش هایی از این طرح است.

سواحل جنوبی جزیره قشم از جمله سواحل بکر با شیب ملایم و دانه بندی منحصر به فرد ماسه های ساحل است که سالانه میزبان صدها لاک پشت عقابی است که برای تخم گذاری به این منطقه می آیند.

پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) که یکی از ۲ گونه لاک پشت دریایی تخم گذار در ایران بوده و در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارد، سه تا چهار سال یک بار در یک تا سه مرحله (به فاصله ۲ هفته) برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می گردد.

لاک پشت پوزه عقابی همه ساله از طریق آب های آزاد وارد خلیج فارس شده و در سایت شیب دراز در ۴۵ کیلومتری جنوب جزیره قشم اقدام به تخم گذاری می کند.

پوزه این لاک پشت ها برای بیرون کشیدن غذا (اسفنج های دریایی) از لا به لای مرجان ها به شکل منقار عقاب درآمده و از این رو به لاکپشت پوزه عقابی معروف است.

محل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی بهمن ۱۳۹۰ با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.

طرح حفاظتی این گونه از سال ۱۳۸۱ به همت بیژن فرهنگ دره شوری مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، همکاری JEF/SGP (برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) و گروهی از جامعه محلی به نام ناطوران خمیس در حال اجراست که در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از موفق ترین طرح های حفاظتی کشور و در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا