اخبار مهمگردشگری

معرفی بیابان لوت و غار نمکدان قشم در نشست اتحادیه بین‌المللی علوم‌زمین در اسپانیا

نام بیابان لوت و غار نمکدان قشم در نشست اتحادیه بین‌المللی علوم‌زمین در اسپانیا در فهرست ۱۰۰ میراث زمین‌شناختی برتر زمین‌شناسی جهان اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبرقشم از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست ویژه شصتمین سالگرد تاسیس اتحادیه بین‌المللی علوم زمین (IUGS) در شهر «زومایا» در منطقه «باسک» اسپانیا برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این نشست که یکصد سایت برتر میراث زمین‌شناختی جهان معرفی می‌شوند، «علیرضا امری‌کاظمی» مدیر ژئوپارک قشم و کارشناس با سابقه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در بخش ژئوتوریسم نیز حضور داشت و به معرفی دو سایت کلوت‌های بیایان لوت و غارنمکدان قشم از ایران پرداخت.

وی با بیان این‌که انتخاب و ثبت این دو سایت ایرانی در فهرست ۱۰۰ میراث زمین‌شناختی برتر زمین‌شناسی جهان بسیار پر اهمیت است، گفت: بسیاری از کشورها در انتخاب این سایت‎ها نماینده‎ای ندارند و سایتی نیز از این کشورها انتخاب نشده و از بسیاری کشورها نیز فقط یک سایت پیشنهادی مورد قبول واقع شده است.

 به گفته عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، این سایت‌ها پس از طی یک فرآیند طولانی یک‌ساله و با رای زمین‌شناسان برتر جهان انتخاب می‌شوند که خوشبختانه دو سایت از ایران شامل کلوت‌های بیابان لوت و غارنمکدان قشم نیز پس از بررسی‌ و اعمال نظرات داوران و انجام اصلاحات به عنوان یکصد سایت نخست جهان مورد پذیرش قرار گرفت که این امر به عنوان افتخاری برای کشورمان محسوب می‌شود.

 گفتنی است، این رویداد جهانی با حضور دانشمندان و متخصصانی در حوزه زمین‌شناسی و ژئوپارک از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، یونان، آلمان، ایتالیا، لیتوانی، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، انگلستان و کشورهای آرژانتین، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کوبا، جامائیکا، مکزیک، پرو و ایالات متحده آمریکا و همچنین کشورهایی از آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه از جمله استرالیا، هند، ایران، ژاپن، مالزی، مجمع الجزایر اقیانوسیه و ترکیه و کشورهای آفریقایی از جمله بوتسوانا، کامرون، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا و تانزانیا برگزار شد.

همچنین کتاب نفیسی تحت عنوان یکصد سایت برتر میراث زمین‌شناختی جهان منتشر شده که همزمان با برگزاری نشست ویژه شصتمین سالگرد تاسیس اتحادیه بین‌المللی علوم‌زمین (IUGS) رونمایی شد.

این کتاب یکصد سایت برتر میراث زمین‌شناختی جهان در حوزه‌های تاریخچه علوم‌زمین، چینه و فسیل‌شناسی، دیرینه‌شناسی، سنگ‌شناسی آذرین و دگرگونی، آتشفشان‌شناسی، کانی‌شناسی، ژئوموفولوژی و تکتونیک و ساختارهای برخوردی و فرازمینی برای علاقه‌مندان ارائه کرده است‌.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا