هواشناسی

شناورهای سبک و قایق‌های تفریحی از رفتن به دریا خودداری کنند

 رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت:‌ با توجه به تداوم شرایط نامساعد دریایی و وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی در تنگه هرمز و دریای عمان برای امروز (یکشنبه) شناورهای سبک و قایق های تفریحی از رفتن به مناطق دریایی یادشده خودداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، محمد کاملی دیرستانی  با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری با تاثیر سامانه فصلی در استان ناپایداری های جوی و دریایی پیش بینی می شود و دریای عمان و تنگه هرمز با وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی مواج خواهد بود.

وی با بیان اینکه بیشینه سرعت باد در این مناطق گاهی به بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع امواج دریا به بیش از ۱.۵ متر خواهد رسید، گفت: توصیه می شود از رفت و آمد شناورهای سبک صیادی و قایق های تفریحی اجتناب شود و تمهیدات لازم در بنادر شرقی و مرکزی استان هرمزگان صورت بپذیرد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم ادامه داد: برای امروز در سواحل و جزایر خلیج فارس در ساعت های ابتدایی صبح، مه رقیق صبحگاهی و در طول روز غبار محلی پیش‌بینی می شود.

کاملی دیرستانی توضیح داد: برای روزهای دوشنبه و سه شنبه در ساعت های صبح تا ظهر در این مناطق دریایی نیز افزایش باد جنوب شرقی و متلاطم شدن دریا پیش بینی می شود.

وی اضافه کرد: در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب در ارتفاعات استان هرمزگان به ویژه ارتفاعات شرقی و شمالی رشد ابرهای همرفتی و رگبار پراکنده باران و رعد و برق گاهی افزایش موقتی سرعت باد و احتمال تگرگ پیش بینی می‌شود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت: با توجه به احتمال سیلابی شدن موقت رودخانه های فصلی به ویژه در منطقه بشاگرد توصیه می شود در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب از رفت و آمد در حاشیه رودخانه های فصلی و رفتن به مناطق مرتفع خودداری شود.

وی با اشاره به اینکه ناپایداری های جوی و دریایی به تناوب تا اواسط هفته پیش بینی می شود، اظهار کرد: از نظر دمایی از دوشنبه ۱۹ تیرماه کاهش نسبی دمای بیشینه در استان هرمزگان مورد انتظار است.

کاملی دیرستانی با پیش آگاهی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: اواخر هفته با تشدید باد ۱۲۰ روزه در جنوب شرق کشور، در مناطق شرقی استان هرمزگان احتمال افزایش باد، گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا و در غالب نقاط استان افزایش نسبی دمای بیشینه مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۳۳ درجه و ۸۰ درصد و شهر قشم را ۳۳ و ۸۱ درصد اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا