آخرین خبرهاگردشگری

روستای سهیلی نمادی از مهاجرت معکوس در منطقه آزاد قشم

روستای سهیلی از توابع بخش حرای جزیره قشم با ۵۳۰ خانوار و دو هزار و ۲۳۶ نفر جمعیت، در ۶۰ کیلومتری شهر قشم و ۱۰ کیلومتری فرودگاه بین‌المللی قشم واقع شده است.

این روستا دارای ظرفیت‌های گسترده ای در حوزه گردشگری است که باعث شده به نمادی از مهاجرت معکوس به دلیل ظرفیت بالای اشتغال، در جنوبی ترین جزیره ایران، تبدیل شود. 
پتانسیل ارزشمندی به نام جنگل های حرا که در لیست عجایب هفتگانه قشم قرار گرفته و به طلای سبز قشم معروف است، زیستگاه درختانی است که در آب ریشه دارند. این جنگل ها که به عنوان بخشی از ژئوسایت های ژئوپارک جهانی قشم تحت پوشش شبکه جهانی یونسکو هستند، یکی از جذاب ترین دلایل انتخاب جزیره قشم توسط گردشگران داخلی و خارجی  به عنوان یک مقصد گردشگری به شمار می آیند.
 کوه سموران، شبه غار پیرزن و دره حصار نیز از دیگر جاذبه های زمین شناختی اطراف روستای سهیلی می باشد. دو اسکله صیادی و تفریحی- گردشگری  این روستا با 80 قایق صیادی و۱۳۰ قایق گردشگری، لحظات شادی را برای علاقمندان به سفر بین درختان غرق شده در آب و دیدن پرندگان آبزی خلق می کند.


*جوان بیکار در سهیلی نداریم
240 تن از جوانان سهیلی با صید میگو، ماهی های هوور، گاریز و شیر برای خانواده خود نان آوری می کنند و 130 جوان دیگر به کار تردد گردشگران از بین آبراهه های این جنگل مسحور کننده، مشغولند.
اسکله تفریحی- گردشگری سهیلی با 30 غرفه صنایع دستی و ایجاد اشتغال برای بین  80 تا 90 نفر نیز فضایی برای توسعه گردشگری  و اشتغال برای جوانان بومی فراهم ساخته است که هنرهای دست سه کارگاه صنایع دستی این روستا را به بازدیدکنندگان عرضه می دارد.
این ها را مجید صلغی، مدیر تعاونی گردشگری، صیادان و عضو شورای اسلامی روستای سهیلی می گوید. 
وی ادامه می دهد: ما بالاترین رقم خانه های بومگردی در جزیره را داریم. 12 خانه به نام های نگین سهیلی، بادیل، غانم، بوم امینی، حسینی، خالو احمد، ناخدا علی صالح، فانوس، تاخره، بادگیران سهیلی، فیصل و نخل که اشتغالزایی بالایی برای روستا به ارمغان آورده اند به نحوی که حتی ما مجبور به استخدام نیروی کار از سایر روستاها شده ایم.
عضو شورای اسلامی روستای سهیلی ادامه می دهد: صنعت گردشگری قشم دو فصل خلوتی و شلوغی دارد. در ایام خلوتی که در فصول گرم تر جزیره است، بین ۵ تا ۶ اشتغال مستقیم و در زمان شلوغی بین ۱۱ تا ۱۲ اشتغال مستقیم در هر کدام از این بوم گردی ها داریم و اضافه برآن نیز هر کدام برای دو نیروی بومی نیز شغل غیرمستقیم تولید کرده اند.
وی تاکید می کند که به دلیل کمبود نیروی کار در این روستا، حدود 4 تا 5 نیرو در ایام خلوتی استخدام داریم که در ایام شلوغی کار این رقم به 20 تا 30 تَن می رسد زیرا هر کدام از این اقامتگاه ها به صورت روزانه به 100 گردشگر در فصل گرما و به 150 گردشگر در فصل های دیگر خدمات ارایه می دهند.
گسترش متوازن صنعت گردشگری در جزیره قشم به همراه توسعه زیرساخت هایی مانند جاده و خدمات رفاهی، همچنین معرفی ظرفیت های گردشگری تمامی نقاط جزیره به مدد تلاش های منطقه آزاد قشم در سال های اخیر باعث شده گردشگران بیش از پیش با فرصت های طلایی این سرزمین ناب که در دل خلیج فارس جای گرفته، آشنا شوند و با حضور در شرق و غرب جزیره، جوامع محلی را از مزایای صنعت گردشگری منتفع ساخته و به گردش چرخ اقتصاد خانوارهای روستایی کمک کنند، تا جایی که نه تنها مهاجرت معکوس در روستاها را باعث شود که بخشی از بیکاری روستاهای همجوار و حتی استان هرمزگان را نیز پوشش دهد.
تولید اشتغال، ارایه خدمات و ایجاد تحول در صنعت گردشگری توسط این منطقه آزاد  در سال جهش تولید، اقدامی است جهت حرکت در راستای فرامین مقام معظم رهبری و پیروی از فرمایشات ایشان که در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به آن اشاره شده است.
یادآور می شود، در حال حاضر 66 بومگردی فعال با 442 اتاق به دو هزار و 598 گردشگر جزیره قشم خدمات ارایه می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا