آخرین خبرهااجتماعیعکسگردشگری

برگزاری مسابقه عکاسی از ژئوپارک جهانی قشم

مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: با هدف حفاظت از میراث طبیعی و احیای میراث ناملموس قشم و به مناسبت روز جهانی عکاسی، مسابقه عکاسی از مظاهر و نمادهای ژئوپارک برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از ایرنا ، علیرضا امری کاظمی افزود: موضوع این مسابقه « گنجینه‌های تاریخی و طبیعی قشم » است که با هدف معرفی جاذبه‌های تاریخی و زمین شناسی جزیره قشم انتخاب شده است.

وی ادامه داد: جلب توجه همگانی به اهمیت حفاظت از میراث طبیعی و  احیای میراث ناملموس قشم با تمرکز به محدوده ژئوپارک جهانی قشم از دیگر اهداف این برنامه است.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم تصریح کرد: «حیات وحش»، «تنوع گیاهی»، «چشم اندازهای طبیعت»، «جاذبه های زمین شناختی و آثار تاریخی» و «میراث ناملموس» جزیره محورهای این مسابقه هستند.

وی افزود: رعایت اصول اولیه عکاسی و داشتن کیفیت مطلوب برای ورود عکس ها به فرآیند داوری ضروری است.

امری کاظمی ادامه داد: هنرمندان  و علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند حداکثر پنج قطعه عکس به ایمیل qeshmgeopark۲۰۰۸@gmail.com ارسال کنند.

به گفته وی مهلت ارسال آثاربرای شرکت در این مسابقه پایان مردادماه ۹۹ است و به ۶ نفر برگزیده جوایز نقدی از طرف مدیریت ژئوپارک جهانی قشم اهداء خواهد شد.

ژئوپارک یا پارک زمین‌شناسی، منطقه‌ای است شامل مجموعه‌ای از پدیده‌های زمین‌شناختی، آثار تاریخی، بوم‌شناسی، باستان‌شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی که با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود.ژئوپارک باید قلمروی مشخص داشته باشدو در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید.

قلمرو ژئوپارک قشم ۲ هزار و ۶۰ کیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.

این ژئوپارک دارای ۲۷ سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمکدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم که دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست کره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارک قشم افزوده است.

ژئوپارک قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در کنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، باستان شناسی و فرهنگی خاصی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا