اقتصادی

علاقه‌مندی ژاپن برای توسعه اقتصاد دریاپایه در قشم / جزیره قشم تقاطع ارتباطات فرهنگی و اقتصادی ایران و کشورهای جهان

در دیدار رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران پیرامون ایجاد بستر مناسب جهت گسترش همکاری های میان دو طرف در عرصه های مختلف گردشگری و اقتصادی با نگاه ویژه به اقتصاد دریاپایه تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، عادل پیغامی در دیدار سفیر ژاپن با وی، اظهار کرد: جزیره قشم از سال های دور تقاطع ارتباطات فرهنگی و اقتصادی میان ایرانیان و سایر کشورها از جمله چین، هند، کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای آفریقایی است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: خوشبختانه کشور ژاپن در اذهان ایرانیان و بویژه ساکنان جزیره زیبای قشم بواسطه انجام برخی پروژه ها جهت خدمات رسانی به جامعه محلی، از جایگاه خوبی برخوردار است و زمینه مناسب برای توسعه و گسترش همکاری ها وجود دارد.
وی با بیان اینکه ظرفیت های طبیعی و اقتصادی خوبی در منطقه آزاد قشم وجود دارد، افزود: قشم هاب اقتصاد دریاپایه است و دانش بومی تمامی کسب و کارهای مرتبط با این اقتصاد در این جزیره وجود دارد و واحدهای متعددی هم اکنون مشغول فعالیت هستند.
به گفته پیغامی؛ آمادگی لازم برای گسترش همکاری های اقتصادی و انتقال دانش نوین در تمامی حوزه های اقتصاد دریاپایه در منطقه آزاد قشم وجود دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: در حوزه لجستیک و زنجیره عرضه نیز با توجه به ویژگی های طبیعی جزیره جهت احداث بنادر بزرگ (مگاپورت) و اتصال به کریدور شمال – جنوب، قشم دارای ظرفیت های بسیاری است.
وی با اشاره به کمک های ژاپن در انجام پروژه های زیرساختی و خدمات رسانی به مناطق کم برخوردار جزیره، گفت: خوشبختانه از سال های قبل اقدامات نخست برای همکاری میان منطقه آزاد قشم و ژاپن به خوبی شکل گرفته و این موضوع می تواند مقدمه گام های بعدی باشد.
پیغامی ابراز امیدواری کرد: با تشکیل یک کارگروه مشترک ویژه با حضور کارشناسان و نمایندگانی از منطقه آزاد قشم و سفارت ژاپن برای برنامه ریزی و توسعه جزیره با افق 20 سال آینده، تلاش کرد.
وی ادامه داد: منطقه آزاد قشم جهت میزبانی دوره های آموزشی مشترک میان ژاپن، ایران و سایر کشورهای منطقه در حوزه اقتصاد دریاپایه و انتقال دانش و تکنولوژی جدید در این حوزه، آمادگی کامل را داراست.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از صحبت های خود به بیان توضیحاتی پیرامون طرح ملی شبکه جامع ارتباطی خلیج فارس پرداخت و افزود: این پروژه از چهار بخش شامل بندر، بزرگراه، راه آهن و پل خلیج فارس تشکیل شده و نقطه پایانی کریدور شمال – جنوب و محور اتصال خلیج فارس با کشورهای آسیای میانه است.
وی با اشاره به تاکید ریاست جمهوری جهت اجرای این پروژه و اراده مسئولان رده بالا جهت جبران کمبودهای جزیره قشم، گفت: پیش از این کشورهایی از جمله دانمارک، اطریش، چین و صربستان برای حضور در این پروژه ابراز تمایل کرده بودند که به دلایلی میسر نشد و از هر تلاشی که زمینه را برای مشارکت جدیدی میان منطقه آزاد قشم و ژاپن برای اجرای این پروژه فراهم شود، استقبال می کنیم.

سفارت ژاپن به دنبال توسعه همکاری با منطقه آزاد قشم
سفیر ژاپن در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار اظهار کرد: منطقه آزاد قشم بواسطه اتصال به آب های بین المللی، واقع شدن در نقطه استراتژیک در خلیج فارس و ظرفیت های طبیعی گردشگری و اقتصادی، دارای اهمیت بالایی برای ایران است.
توسکادا تاکامی ادامه داد: گسترش و توسعه همکاری ها میان دولت ژاپن و منطقه آزاد قشم یکی از اهداف جدی در سفارت ژاپن است که امیدوار هستیم برای اجرای آن به یک برنامه جامع دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به همکاری های گذشته جایکا در احیای منابع طبیعی جزیره قشم بویژه در محدوده جنگل های حرا و توانمندسازی جامعه محلی، تصریح کرد: توجه ویژه به جامعه محلی برای پیشرفت و توسعه، نقطه قوت برنامه ریزی های ژاپن برای اجرای پروژه های مختلف در جزیره قشم است.
سفیر ژاپن در ایران افزود: جزیره قشم دارای منابع دریایی، زنجیره تامین، فرآوری و توزیع با ارزش افزوده بالایی است که برای اقتصاد و سلامت غذایی جامعه دارای اهمیت است و ژاپن تمایل دارد تا در این حوزه کمک کند.
تاکامی در پایان خاطرنشان کرد: موضع صنایع دریایی و کسب و کارهای دریاپایه، مساله بسیار مهمی برای اقتصاد جزیره قشم است و ما علاقه داریم بطور ویژه این حوزه را مورد بررسی قرار داده و برای آن برنامه ریزی کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا