سلامت

بستنی فروشی متخلف در شهر درگهان جزیره قشم پلمب شد

رییس اداره تعزیرات حکومتی قشم گفت: یک واحد بستنی فروشی متخلف به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی و تهدید علیه سلامت عمومی جامعه در شهر بندری درگهان جزیره قشم شناسایی و پلمب شد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایرنا، وحید ترکاشوند اظهار داشت: عمده تخلف این واحد بستنی فروشی متخلف استفاده از رنگ های غیر مجاز، رعایت نکردن بهداشت فردی و محیطی، مثبت بودن نمونه گیری ‌های میکروبی و عرضه بستنی سنتی غیر قابل مصرف است.

وی ادامه داد: در این بازدید و بازرسی مشترک چند ساعته اداره تعزیرات حکومتی با همکاری سایر ادارات و دستگاه ها از جمله مدیریت جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت و درمان و دادستانی از واحدهای صنفی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی شهر بندری درگهان جزیره قشم برای ۱۶ واحد رستوران و عرضه کننده خوراک زودپز (فست فود) هم پرونده قضایی و تعزیراتی تشکیل شد.

رییس اداره تعزیرات حکومتی قشم توضیح داد: در صورت مشاهده هرگونه تخلفی که باعث به خطر افتادن سلامت مردم و گردشگران ورودی به این جزیره شود، با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

ترکاشوند اضافه کرد: گردشگران، مسافران و قشموندان می‌ توانند هر گونه گرانفروشی، کم فروشی، تخلف بهداشتی، احتکار و قاچاق کالا را با شماره تلفن ۰۷۶۳۵۲۴۱۲۱۰ یا با سامانه ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی و سامانه ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت مطرح کنند.

بر اساس پژوهش های انجام شده برخی از بستنی های سنتی، آلوده به انواعی از میکروارگانیسم های بیماری زاست که می تواند سبب بروز عفونت غذایی و مسمومیت با علائمی چون اسهال، استفراغ، دل پیچه و سر دردهای شدید شود.

این بستنی ها به فرض این که با شیرهای پاستوریزه تولید شوند، ممکن است از طریق خامه به کار رفته در آنها که بیشتر غیر پاستوریزه است، منجر به مسمومیت شود.

آلودگی های ثانویه ای را هم که هنگام عرضه محصول باعث افزایش بار میکروبی بستنی می شود نباید نادیده گرفت.

تمام مراحل تهیه و تولید بستنی های سنتی در اماکن و مغازه های سطح این جزیره اگر به صورت دستی انجام شود احتمال بروز آسیب های میکروبی را تشدید می کند که کمرنگ شدن نظارت بازرسان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه های متولی در این زمینه آسیب ها را تشدید می کند.

میکروب های موجود در بستنی سنتی به طور کلی ممکن است از دو منبع حاصل می شود؛ یکی آلودگی هایی که هنگام تولید یا توزیع بستنی به وجود می آید و دیگری آلودگی مواد اولیه ای که در تولید بستنی به کار می رود.

آلودگی هایی که هنگام تولید و عرضه بستنی به وجود می آیند، از سه راه لوازم و ابزار، کارگران و هوا وارد بستنی می شود و تمام موادی که در تولید بستنی به کار می روند از قبیل شیر، خامه، شکر، ثعلب، زعفران و گلاب هر کدام به نوبه خود ممکن است موجب آلوده شدن بستنی شود.

درگهان شهری تجاری و بندری و دارای بازارهای متعدد است. این شهر از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم و در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز این شهرستان قرار دارد.

این شهر بندری سالیانه پذیرای جمع زیادی مسافر و گردشگر از اقصی نقاط ایران است که هنگام سفر به شهرستان پر جاذبه قشم از این شهر بازدید و خرید از ۱۶ مجتمع تجاری و بازار این شهر از برنامه های ثابت سفر آنان است.

تعداد قابل توجهی از اهالی این شهر بندری به صیادی مشغول هستند و بر اساس آمار اعلامی شیلات نزدیک ۶۰۰ صیاد و بالغ بر ۸۰ فروند قایق و ۴۷ لنج در اسکله صیادی این بندر فعالیت دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا