محیط زیست

برگزاری برنامه جمع آوری بذر حرا با مشارکت جامعه محلی در روستاهای پیرامون ذخیره گاه زیست کره حرا

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از اجرای برنامه جمع آوری بذر حرا با مشارکت جامعه محلی شهرها و روستاهای پیرامون ذخیره گاه زیست کره حرا در تمامی روستاهای پیرامون حرا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، سید محمد هاشم داخته با بیان این خبر، اظهار داشت: این برنامه به مناسبت بزرگداشت ابوعلی سینا، دانشمند بزرگ ایرانی در روز چهارشنبه یکم شهریورماه ساعت 16:30 در تمامی روستاهای پیرامون حرا برگزار می شود.
وی ادامه داد: برنامه جمع آوری بذر حرا با مشارکت و همکاری شوراها و دهیاری و شهرداری‌های شهرها و روستاهای پیرامون ذخیره‌گاه زیست کره حرا، مردم محلی، دانش آموزان، ورزشکاران، علاقه مندان و دوستداران طبیعت و سمن‌های محیط زیستی فعال و مدیریت های میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، ژئوپارک جهانی و محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم می شود.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم افزود: جمع آوری بذر حرا به منظور کاشت نهال و ترمیم و احیاء مناطق تضعیف شده جنگل حرا، از سال 1381 توسط بیژن فرهنگ دره شوری (مدیر وقت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم) با مشارکت جامعه محلی آغاز شد و تا امروز در مناطق مختلف ذخیره گاه زیست کره حرا ادامه دارد.
داخته در پایان خاطرنشان کرد: زمان بذردهی درختان حرا در قشم از تیر ماه است که بذر این درخت آماده کشت و تولید نهال می‌شود، این بذرها توسط نیروهای بومی در گلدان‌های مناسب کاشت شده و بعد از اینکه به رشد قابل کاشت در عرصه طبیعی رسید به محل‌های مناسب که توسط کارشناسان محیط زیست با مشورت جامعه محلی مشخص می‌گردد جهت کاشت در عرصه منتقل می‌گردند.
براساس این گزارش، جنگل‌های حرا دارای تنوع زیستی بسیار بالایی هستند و به عنوان مکان زادآوری، تغذیه و پرورش گونه‌های مختلف جانوری اعم از دریایی و خشکی‌زی اهمیت دارند. از این رو حفظ و گسترش آنها ضروری است. ذخیره‌گاه زیست کره حرا در حدفاصل دلتای رودخانه مهران و گورزین درجزیره قشم قرارگرفته است. این منطقه در دلتای رود مهران در جنوب ایران واقع شده و در فهرست ذخیره‌گاه زیست‌کره جهانی یونسکو ثبت شده است. در مرحله اول این منطقه درسال 1972 میلادی با مساحتی معادل 82360 هکتار تحت حفاظت قرار گرفت. سپس به مرور سطح آن به 85686 هکتار درسال 1975 میلادی افزایش یافت و درسال 1977 میلادی به شبکه جهانی انسان و کره مسکون پیوست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا