اجتماعی

آبفا مسئول تامین آب روستاهای قشم است

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: براساس شرح وظایف تعیین شده از سوی دولت، آبرسانی در منطقه ویژه اقتصادی قشم که عمده روستاها از مرکز تا غرب جزیره قشم را شامل می‌شود و همچنین شهر درگهان (با وجود قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد قشم) با آبفای هرمزگان است.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایسنا، شهرام داوری صبح امروز (اول مردادماه) با اعلام این خبر بیان کرد: شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم براساس قانون، موظف به تامین آب برای ۳۰ هزار مشترک خود در ۳۰۰ کیلومتر مربع از جزیره یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر متر مربعی قشم است.

وی ادامه داد: ۲۳ هزار مشترک ما در شهر قشم و ۷ هزار مشترک دیگر در پنج روستای تولا، حمیری، دفاری، کابلی، تلمبو و خانه‌های مسکن مهر شهر قشم هستند که وظیفه شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم تامین آب مورد نیاز این مشترکان است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات سازمان منطقه آزاد قشم، آبرسانی به روستاهای جزیره وظیفه ذاتی این مجموعه نیست اما مدیرعامل سازمان منطقه آزاد به حل مشکل آب در تمام جزیره قشم تاکید دارند که در این زمینه اقدامات مختلفی انجام شده است.

او افزود: برهمین اساس یک دستگاه آبشیرینکن یک هزار و ۲۰۰ متر مکعبی را در روستای باسعیدو در غرب جزیره راه‌اندازی کردیم تا بخشی از مشکل آب روستاهای همجوار باسعیدو هم حل شود.

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم همچنین از مشخص شدن پیمانکار برای اجرای طرح هوشمندسازی شبکه آب در شهر قشم با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال خبر داد و اظهار کرد: با اجرای طرح هوشمندسازی شبکه آب، قشم پس از مشهد، ایلام، بجنورد و مهران تبدیل به پنجمین شهر کشور در این زمینه می شود.

وی با بیان اینکه ۲۷۰ کیلومتر شبکه آبرسانی در شهر قشم وجود دارد، اضافه کرد: ۴۰ درصد از شبکه آبرسانی شهر قشم مربوط به بافت قدیم و بخش هایی از شهرک های سام و زال، الهیه، نریمان و نقاطی از گلستان فرسوده بوده و به مرور برای تعمیر و جایگزینی آنها اقدام می کنیم.

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم در ادامه افزود: در حال حاضر ۹۵ درصد مناطق شهری تحت پوشش تامین آب به صورت شبانه روزی است و ۴۸ درصد فضای شهر قشم (۱۱۰ کیلومتر) نیز به شبکه فاضلاب شهری متصل است.

داوری درباره اقدامات این شرکت از ابتدای ۱۴۰۲ نیز، بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۶۴۳ متر شبکه آب در شهر قشم و روستاهای تابعه آن احداث شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۸ درصد افزایش دارد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری همچنین ۶۴۴ هزار و ۸۰۰ مترمکعب پساب توسط تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر قشم تولید شده است که که نسبت سال گذشته افزایش ۱۳ درصدی داشته و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب، برق و تاسیسات قشم ادامه داد: احداث خط انتقال آب از شرکت قشم مولد به مخازن ذخیره شهر درگهان به طول ۱۶ کیلومتر، از دیگر طرح های این شرکت است که با اجرای آن امکان تامین روزانه تا ۱۰ هزار مترمکعب آب از شرکت قشم مولد فراهم خواهد شد.

داوری در ادامه طرح تهیه و مونتاژ آب شیرین کن پنج هزار مترمکعبی در سایت آب و برق و تاسیسات قشم را با توجه به افزایش جمعیت این شهر و نیاز مبرم به افزایش تولید آب شرب با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال از دیگر طرح های در دست اقدام دانست که اجرای آن مجب افزایش ۲۵ درصدی تولید آب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا