اخبار مهماقتصادیبین الملل

میز قشم در اداره کل معاونت اقتصادی ایجاد می‌شود / ایفای نقش قشم در معاملات مالی حلال دنیا

مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه گفت: میز قشم باهدف معرفی و استفاده از ظرفیت‌های این منطقه آزاد در اداره کل معاونت اقتصادی ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری “خبرقشم”، علی چگنی در همایش مشترک مدیران وزارت امور خارجه و سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: قشم بستری مهیا برای جلب سرمایه‌گذار به‌ویژه در حوزه صنعت بانکرینگ، LNG و گردشگری است.
وی بر لزوم توجه به بحث خودروسازی در قشم تأکید کرد و افزود: مناطق آزاد می‌توانند هاب بزرگی برای تأمین مایحتاج خودرویی کشور باشند و قشم به دلیل داشتن وسعت زیاد و جزیره‌ای بودن، بازوی کشور در این زمینه و بهترین نقطه برای شروع این صنعت و حتی گام برداشتن در حوزه صادرات خودرو به کشورهای همسایه است.
چگنی ادامه داد: قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین منطقه آزاد کشور می‌تواند طلایه‌دار رونق اقتصادی ایران و تجارت با سایر مناطق و کشورهای جهان باشد.
مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه در ادامه به نقش این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه به‌عنوان مسوول تنظیم روابط نظام جمهوری اسلامی با جهان خارج در تمامی امور مربوط به دیپلماسی بر پایه گسترش روابط با سایر کشورهای جهان به ایفای نقش می‌پردازد.
وی افزود: در دولت سیزدهم و با تأکیدات مقام معظم رهبری عمده گرایش و مأموریت‌های وزارت امور خارجه با در نظر گرفته شدن دیپلماسی اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است و تمامی روابط بین‌المللی در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی با پیوست اقتصادی اجرایی می‌شود.
مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه اضافه کرد: نقش وزارت امور خارجه در سال «مهار تورم و رشد تولید» به‌واسطه شیوه ارتباط با جهان خارج بسیار برجسته‌تر از سنوات گذشته است و امیدواریم در این زمینه عملکرد خوبی داشته باشیم.
به گفته چگنی؛ در وزارت امور خارجه اعتقاد ویژه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مناطق آزاد برای بهبود وضعیت دیپلماسی عمومی و همچنین ایفای نقش جهت کمک به شرایط اقتصادی کشور وجود دارد.

منطقه آزاد قشم طلایه‌دار رونق اقتصادی و تجارت ایران
وی با اشاره اهمیت نقش‌آفرینی مناطق آزاد کشور در رونق اقتصاد، افزود: مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین منطقه آزاد کشور در منطقه ژئوپلیتیک خلیج‌فارس، می‌تواند طلایه‌دار رونق اقتصادی ایران در منطقه و جهان خارج باشد.
مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در سواحل هرمزگان در کوتاه‌مدت ظرفیت ایجاد 30 بندر بزرگ وجود دارد و قشم هم در همین راستا می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد و رونق اقتصاد دریا که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده است ایفا کند.
چگنی اظهار داشت: وجود دو دفتر وزارت امور خارجه در بندرعباس و قشم با فاصله اندک، نشان‌دهنده اهمیت جایگاه ویژه این منطقه برای کمک به دیپلماسی اقتصادی کشور است.
وی بابیان اینکه برای نقش‌آفرینی بهتر مناطق آزاد و به‌ویژه منطقه آزاد قشم، توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها و مناطق آزاد دارای اهمیت است، گفت: بیش از 15 هیات اقتصادی در یک سال گذشته به جزیره قشم سفر کرده‌اند که نشان‌دهنده اهمیت جایگاه و نقش مهم این منطقه آزاد برای اقتصاد کشور است.

ایفای نقش قشم در معاملات مالی حلال دنیا
مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه قشم می‌تواند در معاملات مالی حلال دنیا به ایفای نقش بپردازد، خاطرنشان کرد: به‌واسطه امکان ایجاد بانک‌های فراساحل (آفشور) در مناطق آزاد جذب سرمایه‌گذاری برای قشم نسبت به بسیاری از مناطق کشور ساده‌تر خواهد بود.
چگنی ادامه داد: با تکمیل و احداث پروژه عظیم پل خلیج‌فارس و اتصال به شبکه ریلی سراسری، قشم می‌تواند درزمینه اقتصاد ترانزیتی کشور و همچنین کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج‌فارس نقش موثری داشته باشد.
وی اضافه کرد: جذب دانشجو و همچنین امکان توسعه حضور گردشگر علمی نیز از دیگر ظرفیت‌هایی است که می‌تواند به توسعه و معرفی بهتر ظرفیت‌های جزیره قشم کمک کند.
به گفته مدیرکل اقتصاد مقاومتی وزارت امور خارجه؛ مناطق ساحلی کشور در استان هرمزگان و به‌ویژه جزیره قشم می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه صادرات و صادرات مجدد و کسب درآمد ارزی برای کشور داشته باشد.
چگنی در پایان گفت: امیدوار هستیم انتصاب آقای دکتر پیغامی به‌عنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همراه با موفقیت و برکات خوبی برای توسعه جزیره قشم و ساکنان این منطقه باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا