آموزشی

باغ گیاه‌شناسی جزیره قشم در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران اعلام کرد: باغ گیاه‌شناسی در جزیره قشم با وسعت بیش از هشت هکتار در اختیار این دانشگاه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، احمد نوحه‌گر در ششمین نشست معاونان اداری و مالی واحدهای دانشگاه تهران که در جزیره قشم برگزار شد از عملیاتی شدن توافقنامه دانشگاه تهران و سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد و افزود: بر اساس این توافق‌نامه، باغ بسیار زیبای گیاه شناسی در جزیره قشم با وسعت بیش از هشت هکتار در اختیار این دانشگاه قرار گرفت.

وی همچنین از آغاز عملیات طراحی و احداث فضای اقامتی، آموزشی و رفاهی ویژه پردیس بین‌الملل خلیج فارس دانشگاه تهران در آینده نزدیک در جزیره قشم خبر داد و یادآور شد: همچنین در حال حاضر عملیات ساختمانی ۲۱ کلاس درس برای پردیس بین‌المللی قشم آغاز شده است و اولین دوره پذیرش دانشجو در این پردیس دانشگاه تهران در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ صورت می‌گیرد.

عضو هیات رئیسه دانشگاه تهران با اعلام اینکه روز جمعه پنجم اسفندماه آخرین مهلت ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در پذیرش بدون آزمون رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری پردیس‌های بین‌الملل قشم، کیش، ارس و کاسپین دانشگاه تهران است، خاطرنشان کرد: مصاحبه از داوطلبان از ۱۰ تا ۱۲ اسفند ماه ۱۴۰۱ آغاز می شود.

نوحه‌گر با بیان اینکه ایران اسلامی به شدت به مدیران علم محور، دانش محور، پژوهش محور و اندیشه محور نیاز دارد، تاکید کرد: راه‌اندازی پردیس بین‌المللی خلیج فارس دانشگاه تهران و واگذاری یک مجموعه باکیفیت به دانشگاه تهران که با حضور رئیس دانشگاه تهران صورت گرفت، با نگاه ویژه سازمان منطقه آزاد قشم ممکن شد.

وی درباره تعیین رشته‌های پردیس بین‌المللی خلیج فارس بر اساس آمایش آموزش عالی نیز اعلام کرد: رشته‌های این پردیس بین‌المللی بیشتر در محدوده مزیت‌های نسبی موجود در جنوب کشور اعم از نفت و گاز، علوم دریایی، مهندسی سواحل، مدیریت و … خواهد بود.

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران تاکید کرد: برای اینکه کشوری توسعه‌یافته داشته باشیم، باید فکر توسعه یافته داشته باشیم. وظیفه ذاتی دانشگاه پاسخ به چالش‌های کشور است که این مستلزم حضور در مناطق مختلف کشور می‌باشد که یکی از مهمترین این مناطق، جزیره قشم است.

رئیس پردیس بین‌المللی خلیج فارس دانشگاه تهران معرفی شد

افشار فتح‌الهی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این نشست که با معرفی فضل‌الله باقرزاده استاد دانشگاه تهران به عنوان رئیس جدید پردیس بین‌المللی خلیج فارس (قشم) دانشگاه تهران همراه بود، اظهار داشت: اگر پیگیری‌ها از جنس پیگیری‌های مجدانه و مستمر دکتر نوحه‌گر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران نبود، راه‌اندازی پردیس بین‌المللی خلیج فارس دانشگاه تهران در قشم به نتیجه نمی‌رسید. به عنوان یک مسوول اجرایی، تاکنون در میان دانشگاهیان، نظیر رئیس و معاون برنامه ریزی دانشگاه تهران به این شکل پیگیر و عملیاتی ندیده بودم.

وی با بیان اینکه برای استفاده از ظرفیت‌های جزیره قشم نیازمند دانش روز و انتقال فناوری هستیم، خاطرنشان کرد: علت اینکه به دانشگاه تهران زحمت داده‌ایم این است که ما ضرورت و نیاز به انتقال دانش به صنعت را حس می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: در دوران تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع، هر بار که به دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه در دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کردم، درب این دفتر بسته بود و فقط یک عنوان از ارتباط صنعت و دانشگاه مطرح بود. اکنون امیدواریم که با حضور دانشگاه‌های مختلف در جزیره قشم بخصوص دانشگاه تهران، انتقال دانش به حوزه‌های مورد نیاز این منطقه صورت گیرد

دانشگاه تهران برای تدوین سند جامع مبتنی بر علم برای قشم پیشقدم شود

حجت‌الاسلام والمسلمین حاجبی امام جمعه قشم هم در ادامه این مراسم گفت: انتظار این است که دانشگاه‌ها برای حل مسایل و مشکلات کشور کمک دهند. در همین راستا نیاز است که جزایر کشور با آینده‌پژوهی اداره شوند. این در حالیست که توسعه‌ها و مدیریت‌های سفارشی و تصمیمات شتابزده و ضرب‌الاجلی به جزایر کشور ضربه می‌زند.

وی راه‌اندازی پردیس بین‌المللی دانشگاه تهران در جزیره قشم را فرصت بسیار بزرگی برای این جزیره و همه جزایر خلیج فارس دانست و خواستار شد: دانشگاه تهران در زمینه تدوین سند پیشرفت و توسعه جزایر خلیج فارس و تدوین سند جامع مبتنی بر علم برای قشم پیشقدم شود و در این زمینه از جامعه محلی و تجربه‌ها و علوم مختلف نیز استفاده شود.

امام جمعه قشم به فعالیت ۱۱ واحد دانشگاهی در قشم اعم از پیام نور، آزاد اسلامی، علمی کاربردی، فرهنگیان و پردیس‌های دانشگاه‌های مختلف اشاره کرد و از مراکز و واحدهای دانشگاهی فعال در این جزیره خواست تا در حوزه ارتقای فرهنگی و اجتماعی جزیره قشم، سهم و نقش خود را بیش از این ادا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا