آموزشیاخبار مهم

پیشنهاد تاسیس مرکز مطالعات قشم شناسی و آینده پژوهی

در جلسه ای با حضور محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، عادل پیغامی، عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد و جمعی از معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد، توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی جزیره قشم تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبرقشم، در ابتدای این نشست عادل پیغامی، با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های موجود در جزیره قشم اظهار داشت: در شرایط فعلی و با وجود منابع خدادادی بی نظیر در این منطقه نیازمند مطالعات گسترده در حوزه های مختلف و سیاست گذاری و برنامه ریزی برای توسعه بیشتر جزیره قشم هستیم.
عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم همچنین با اشاره به ظرفیت های موجود در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم، افزود: در حال حاضر قشم قطب اصلی آموزش پزشکی در جنوب کشور است و با توجه به ظرفیت های موجود امکان توسعه این حوزه نیز فراهم می باشد.
وی ادامه داد: جزیره قشم توانمندی های خوبی نیز جهت تبدیل به یکی از نقاط اصلی در حوزه گردشگری سلامت با نگاهی به بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس داراست.
پیغامی با بیان اینکه جزیره قشم در حوزه صنعت شیلات و آبزی پروری نیز دارای موقعیت مناسبی است، تصریح کرد: با فراهم کردن شرایطی برای استفاده از تکنولوژی های روز، تربیت نیروی انسانی متخصص و حرکت به سوی تکمیل چرخه تولید و ارزش افزوده محصولات شیلاتی و صنایع دریامحور، می توانیم شاهد افزایش اشتغالزایی و توسعه متوازن در قشم باشیم.
محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: جزیره قشم نیازمند توسعه و پیشرفت بیشتر در حوزه های آموزش و پروش و بویژه حوزه بهداشت و درمان برای ارائه خدمات بهتر به ساکنان جزیره است.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی صورت گرفته به دنبال این هستیم تا با کمک خیرین، یک بیمارستان آموزشی با هدف توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در جزیره قشم طراحی و احداث کنیم.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: همچنین در آینده با افزوده شدن رشته های روان شناسی سلامت روان شناسی بالینی به رشته های دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم می توان برای راه اندازی یک مرکز تخصصی حوزه سلامت روان در جزیره برنامه ریزی کرد.
به گفته طهرانچی؛ استفاده از نیروی انسانی متخصص، فناوری های روز، برندسازی، تهیه و تامین لارور و خوراک استاندارد مورد نیاز آبزیان چهار اولویت اصلی برای توسعه فعالیت صنایع شیلات و آبزی پروری در جزیره قشم است.
وی ادامه داد: دو دانشکده معارت و کارآفرینی در حوزه های حمل و نقل دریایی و شیلات و آبزی پروری با نگاه توسعه ظرفیت ها و تربیت نیروی متخصص مورد نیاز بخش های اقتصادی در جزیره قشم ایجاد خواهد شد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: امیدوار هستیم با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم در آینده یک مرکز مطالعات آینده پژوهی ئ قشن شناسی با هدف تبیین نظام اقتصادی، تجاری، توسعه سرمایه گذاری و مستندات علمی و تاریخی در جزیره احداث شود.
طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم و استان هرمزگان برای همکاری و فعالیت مشترک جهت توسعه منطقه آزاد قشم آمادگی کامل دارند.
همچنین مختار گرشاسبی، سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این جلسه گزارشی از توانمندی های اقتصادی این منطقه در حوزه های مختلف صنعتی و بازرگانی ارائه کرد.
در ادامه این جلسه مهدی نصیری، مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم نیز در گزارشی به تشریح منابع و طرح های پیش بینی شده، اقدامات زیرساختی صورت گرفته و ظرفیت های موجود در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدیدپذیر جزیره پرداخت.
در بخش پایانی این جلسه نیز محسن اتابکی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم نکاتی را درباره مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاری موجود در منطقه مطرح نمود.
براساس این گزارش، پیش از ظهر امروز نیز جلسه ای با حضور محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، عادل پیغامی، عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و واحد قشم در دانشگاه آزاد اسلامی قشم برگزار شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا