اخبار مهماقتصادیگردشگری

بیش از ۶ میلیون مسافر دریایی در بنادر قشم جابجا شدند/ افزایش هشتاد درصدی تردد به جزیره

مدیر بنادر و دریانوردی شهرستان قشم از حمل و نقل و انتقال ۶ میلیون و ۱۹۲ هزار ۹۴۳ نفر مسافر و گردشگر از ابتدای سال جاری تا پایان روز بیست و دوم مهر ۱۴۰۱ از طریق راه دریایی و بنادر مسافری این جزیره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبرقشم، علی اشتری با ارائه آمار عملکرد بنادر قشم از روز (اول فروردین تا ۲۲ مهر ۱۴۰۱) اظهار داشت: در مدت یادشده با ترابری (حمل و نقل) ۶ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۹۴۳ نفر، شاهد افزایش ۸۴ درصدی نفر – سفر هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی به جزیره قشم نگین خلیج فارس بوده ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون چهار میلیون و ۵۴ هزار و ۱۵۴ تُن انواع کالا نفتی و غیر نفتی در بنادر کل جزیره قشم سرزمین عجایب هفتگانه خلیج فارس تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۳۵ درصدی داشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی شهرستان قشم توضیح داد: از ابتدای سال جاری تا پایان روز بیست و دوم مهرماه، ۷۲۹ هزار و ۷۸ دستگاه خودرو از طریق بنادر لافت و پهل جابجا شده اند که جمع کل ورود این خودروها به این نگین خلیج فارس ۳۵۹ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو و جمع کل خروج آنها از سرزمین آب و آفتاب ۳۶۹ هزار و ۸۷۸ دستگاه ثبت و گزارش شده که این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۱ درصد افزایش یافته است.

شهرستان قشم ۱۹ اسکله مسافری، تجاری و گردشگری دارد.

۹ اسکله گردشگری مجاز در مناطق شیب دراز، کندالو، هنگام، لافت، گورزین، سهیلی، طبل، دهخدا و گوران شهرستان قشم فعالیت می‌کنند.

مطابق این گزارش، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از نیمی از آب های تحت حاکمیت ایران در حدود ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و دارا بودن جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.  

سواحل و جزایر خلیج فارس در پنج ماه از سال که دارای آب و هوای معتدل در پاییز و زمستان است، همچنین امواج دریا، دسته های فراوان ماهی در اطراف سواحل و گروه های پرندگان زیبای دریایی که در گوشه و کنار و بر روی آب ها سکنی گزیده اند، مناظر بدیع و روح نوازی را فراهم می آورند و جذابیت‌های این استان را بیشتر می کنند.

همچنین این استان به جهت دارا بودن جزایر تفریحی و تجاری، مکان ها و کلوپ های گردشگری دریایی و ورزش های آبی تردد زیاد مسافر در بنادر این استان در طول سال و به طور خاص در ایام تعطیلات، بر اهمیت این استان افزوده است.

مردم ایران زمین همه ساله با سفر به جزیره قشم به عنوان سرزمین زیبایی‌ها از شگفتی‌های عالم خلقت در قالب سایت‌های مهم گردشگری قشم همچون طولانی ترین غار نمکی جهان، دره ستاره‌ها، دره و تنگه چاهکوه، دره تندیس‌ها، موزه ژئوپارک، چاه‌های تلا و بادگیرهای بندر تاریخی لافت، جزایر ناز، سواحل زیبا، سایت تخم‌گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی، جنگل‌های دریایی حرا، خلیج دلفین‌های هنگام، غارهای خوربس، بام قشم و دهها پدیده دیگر زمین شناختی دیدن می کنند.

ارتباط با مردمان شریف و میهمان دوست جزیره قشم، استفاده از خانه‌های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری، بازدید از موزه لنج سازی گوران، استفاده از سواحل زیبا، خرید از بازارها و مجتمع‌های تجاری، استفاده از مدارس غواصی برای تماشای شگفتی‌های زیبای زیر آب، شنا در سواحل و بهره بردن از ورش‌های مختلف آبی به همراه خرید صنایع دستی بانوان هنرمند جزیره هم از دیگر امتیازات سفر به این جزیره شگفتی‌ها است.

سفر به قشم از سه مسیر هوایی (فرودگاه بین‌المللی قشم)، زمینی (سفر با خودروهای شخصی و عمومی از طریق بندر پهل بندرعباس به بندر لافت جزیره قشم توسط شناورهای لندینگ کرافت) و دریایی (از بندر شهید حقانی بندرعباس به بندر شهید ذاکری شهر قشم) امکانپذیر است.

جزیره زیبای قشم با فرصت های عالی تجاری، دارای مساحتی ۲.۵ برابر بزرگتر از سنگاپور و بحرین می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا