اخبار مهماقتصادی

اثرگذاری مناطق آزاد با اجرای دقیق قانون محقق می‌شود/ کاهش مزایای اقتصادی سرمایه گذاران را سر در گم کرده است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: اجرای دقیق قوانین و مقررات چگونگی اداره مناطق آزاد می‌تواند نقش اثرگذار این مناطق را برای توسعه نمایان کند.

به گزارش پایگاه خبرقشم، افشار فتح‌الهی در نشست با اعضای کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی در قشم، اظهار داشت: مناطق آزاد کشورمان بدون در اختیار داشتن زیرساخت‌ها شکل گرفتند و همین عامل باعث عقب‌ماندگی این مناطق در طول بیش از سه دهه گذشته است.
وی ادامه داد: تغییر برخی قوانین به همراه ابلاغ پی در پی دستورالعمل‌ها، نگاه حیاط خلوتی دولت‌ها به این مناطق و مدیریت دوگانه یا چندگانه از دیگر مشکلات اساسی مناطق آزاد است که مانع اصلی پیش روی توسعه در این مناطق محسوب می‌شوند.
به گفته رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، چگونه ممکن است در مناطقی که مهمترین زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، راه و سایر ملزومات توسعه اقتصادی و اجتماعی ایجاد نشده شاهد توسعه آن مناطق باشیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه از یک طرف تغییر قوانین و ابلاغ ضوابط و دستورالعمل های متعدد باعث بی‌اثر شدن نقش مناطق آزاد در راستای اهداف تشکیل آنها می‌شود و از طرف دیگر کاهش مزیت‌های اقتصادی ویژه این مناطق در سال‌های گذشته نیز باعث سر درگمی سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی شده است.
فتح‌الهی با تاکید بر اینکه به راهکاری برای بازگرداندن اعتماد سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد نیازمند هستیم، افزود: خوشبختانه شخص ریاست جمهوری تاکید ویژه‌ای در زمینه ایجاد بازسازی اعتماد عمومی دارند و امیدواریم اقدامات مهمی از سوی دولت و مجلس برای تقویت مناطق ازاد صورت گیرد.
او در بخش دیگری از سخنان خود به مزیت‌های مهم جزیره قشم پرداخت و تاکید کرد که این منطقه دارای ظرفیت‌های ارزشمندی در حوزه نفت و انرژی، تولید، شیلات و صنایع دریامحور است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از ژئوپارک قشم به عنوان تنها ژئوپارک منطقه خاورمیانه نام برد و گفت: ژئوسایت‌های منحصر بفرد ژئوپارک قشم توانسته این جزیره را به یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری کشور تبدیل کند به طوری که در طول سال شاهد حضور گردشگرانی از نقاط مختلف جهان در قشم هستیم.
جزیره قشم با بیش از 170 هزار نفر جمعیت به عنوان بزرگترین جزیره غیر مستق جهان در جنوب ایران واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا