حوادث

تمرین مواجهه با زلزله توسط طلاب حوزه علمیه قشم/طرح خانه های هلال یک روش کارآمد فعالیت های اجتماع محور است

رییس جمعیت هلال احمر قشم از اجرا و برگزاری تمرین سنجش میزان آمادگی طلاب خانه هلال حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع) این شهرستان مرزی در مواجهه و رویارویی با وضعیت خطر آفرین زلزله خبر داد.

به گزارش پایگاه خبرقشم، احمدنور سرودی اظهار داشت: این تمرین در راستای انجام برنامه‌ های آموزش همگانی این جمعیت و همزمان با برگزاری مانور سراسری پناه‌ گیری در زلزله در شعب و خانه‌ های هلال سراسر کشور به مناسبت روز جهانی و هفته افزایش ایمنی و کاهش اثرات بلایای طبیعی با محوریت شعار «هشدار سریع، پاسخ مناسب» با انجام مانور شبیه سازی زلزله برای توانمندسازی طلاب حوزه علمیه قشم برگزار شد.

وی توضیح داد: در این مانور شیوه پناه گیری طلاب در داخل و محوطه بیرونی ساختمان حوزه علمیه، خروج ایمن طلبه ها، امدادرسانی به حادثه‌ دیدگان احتمالی و عملیات نجات، شناسایی مخاطرات محیط، یافتن مصدومان فرضی و درمان سرپایی مصدومان احتمالی، نقاط کم خطر و پرخطر حوزه، شیوه حمل و انتقال مصدومان، برپایی چادرهای اسکان اضطراری و موقت و انتقال مجروحان به بیمارستان با مشارکت و همکاری امدادگران هلال احمر تمرین شد.

رییس جمعیت هلال احمر شهرستان قشم با اشاره به اینکه حوزه‌ های علمیه و روحانیت، ظرفیت مهمی در پیشبرد اهداف بشر دوستانه و خدمت به مردم هنگام وقوع انواع حوادث و سوانح احتمالی دارند، گفت: باید نگاه جامعه و همه اقشار مختلف را به مخاطرات تغییر دهیم تا در هنگام حوادث کاهش خطر و آمادگی ایجاد کنیم و برای هر خطری با مشارکت همگانی بهترین پاسخ را ارایه و به بازسازی جامعه بپردازیم.

طلاب خانه هلال حوزه علمیه قشم مواجهه با زلزله را تمرین کردند

سرودی با بیان اینکه فعالیت‌های جمعیت هلال‌ احمر با فرامین دینی مطابقت دارد، افزود: با توجه به اینکه فرامین دینی درباره خدمت‌ رسانی کامل است به نوعی هلال‌ احمر گوشه‌ ای از آنها را پیاده می‌کند.

وی یادآور شد، طلاب حوزه های علمیه در نقش مبلغان دینی در بسیاری از حوادث و بحران های به وقوع پیوسته در کشور در کنار امدادگران، نجاتگران، داوطلبان و جوانان جمعیت هلال احمر حضور یافتند و نقش بسزایی را به عنوان بهترین راهبرد یاری‌ رساندن به بازماندگان ایفا کرده اند که می توان به حضور آنان در زلزله های بم استان کرمان، ورزقان استان آذربایجان شرقی، سرپل ذهاب استان کرمانشاه و نظایر آن برای تسکین بازماندگان و آرامش بخشیدن به قلب زلزله زدگان اشاره کرد.

۲۲ دسامبر سال ۱۹۸۹ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای، دومین چهارشنبه ماه اکتبر میلادی را روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری کرد و در ایران نیز هفته ای به همین عنوان تعریف شده است که آغاز آن دومین چهارشنبه اکتبر است.

طلاب خانه هلال حوزه علمیه قشم مواجهه با زلزله را تمرین کردند

به گزارش ایرنا، خانه های هلال یک مدل خدمت و شیوه ای نوین برای استفاده از ظرفیت های جمعیت هلال احمر به ویژه ظرفیت داوطلبی و توجه به توانمندسازی جوامع محلی است.

در واقع طرح خانه های هلال به عنوان یک روش کارآمد مدیریت و اجرای فعالیت ها با رویکرد اجتماع محور است که اعتقاد و اتکا به حضور و مشارکت مردم محله و بهره مندی از ظرفیت مشارکتی آنها در ایجاد شرایط بهتر محیط زندگی و همچنین سهیم بودن آن‌ها در تصمیم سازی، مبنای اصلی در هدف گذاری های این روش محسوب می شود.

خانه های هلال احمر وابسته به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است که با ساختار،  امکانات و فعالیت های داوطلبانه در سطح محلات شهرستان‌ها و نقاط روستایی با اولویت مناطق حادثه خیز تاسیس می شوند.

هدف از تاسیس این خانه ها تقویت رویکرد جامعه – محله محوری در پاسخگویی به حوادث و ارتفا سطح تاب آوری جامعه و گسترش فعالیت های داوطلبانه و بشر دوستانه از طریق ارتقا سطح آگاهی عمومی و افزایش آمادگی جوامع محلی در برابر سوانح، کاهش آسیب پذیری با رویکرد تاب آوری و توسعه ظرفیت های داوطلبانه در جوامع محلی و مسئولیت های اجتماعی است.

توجه: عکس تزیینی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا