اجتماعی

مطالبه گری واقعی، راه حل اصلی مشکلات امروز جامعه است / سواستفاده از عنوان مطالبه گری افزایش پیدا کرده است

سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: مطالبه گری یک واژه مقدس است که با توجه به قدرت بالای آن، متاسفانه شاهد هستیم که سواستفاده از عنوان مطالبه گری در فضاهای مختلف بویژه در فضای مجازی گسترش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبرقشم، حجت الاسلام محمدسعید آخوندی در نشست دبیران مجامع مطالبه گری استان هرمزگان، اظهار کرد: جامعه ما می خواهد به رشد دست پیدا کند اما معصوم نیست و احتمال خطا وجود دارد و این وظیفه مطالبه گران واقعی است که نقش چشم ها و عیون جامعه را ایفا کنند.
وی ادامه داد: اگر نقش و جایگاه مطالبه گران واقعی را عیون جامعه اسلامی دانستیم، مراقبت های ما بیشتر خواهد شد و احتمال خطا در اجتماع کاهش پیدا می کند.
سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر لزوم فعالیت گروهی و تشکیلاتی برای به نتیجه رسیدن مطالبه گری، افزود: فعالیت گروهی از این نظر حائز اهمیت است که پشت هر تشکیلاتی یک هیئت اندیشه ورز وجود دارد که به دنبال رفع کمبودهاست.

مقابله با قاچاق باید تبدیل به مطالبه عمومی شود
به گفته حجت الاسلام آخوندی، مطالبه گری حقیقی مافوق جریان های سیاسی است و البته نباید از همان ابتدا در همه مسائل تند و تیر و با نگاه حذفی جلو رفت، معنای مطالبه گری رفع مسائل و مشکلات در کشور است.
وی در ادامه قاچاق را یکی از معضلات بزرگ موجود در این منطقه دانست و تصریح کرد: چرا باید قاچاق در سطح جزیره قشم وجود داشته باشد؟ چه می شود که یک نفر جان خود و مردم را برای دریافت هزینه بسیار کوچک را به خطر می‌اندازند؟
سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم افزود: موضوع مقابله با قاچاق در جزیره قشم باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود و مجمع مطالبه گران می تواند درخصوص موضوع قاچاق بویژه قاچاق سوخت راهکار ارائه کند.
حجت الاسلام آخوندی با بیان اینکه مطالبه گران‌ می توانند کمک بزرگی برای تصمیم‌گیران باشند. خاطرنشان کرد: مطالبه گری واقعی باید در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و اعتقادی مورد توجه قرار گیرد.
وی در پایان گفت: مطالبه گری حقیقی یکی از راه حل های اصلی برای مشکلات امروز جامعه است و زمانی که به دور از حاشیه سازی و هوچی گری باشد می تواند به رفع کمبودها و حل مشکلات کمک کند.

مطالبه گری صحیح موجب آرامش و امنیت جامعه
امام جمعه اهل سنت قشم در این جلسه اظهار کرد: مطالبه گری واقعی، اتفاق و جریان مبارکی است که ریشه در تربیب و فرهنگ اسلامی دارد و حضرت امام حسین (ع) را می توان یکی از بزرگترین مطالبه گران تاریخ دانست.
شیخ عبدالرحیم خطیبی ادامه داد: مطالبه گری از مسیر درست با بیان مشکلات موجب رفع کمبودها و احقاق حقوق مردم در حوزه های مختلف می شود و می تواند زمینه ساز آسایش، آرامش و امنیت در جامعه باشد.
وی ادامه داد: زمانی که مطالبه گری جای درگیری و حاشیه سازی بگیرد و تعامل جایگزین تقابل شود، با همکاری تمامی بخش ها می توانیم به دور از حواشی برای رفع مشکلات موجود تلاش کنیم.
امام جمعه اهل سنت قشم اضافه کرد: اگر به دنبال تحقق مطالبات هستیم باید حل مشکلات را دعا از خداوند طلب کرد و سپس با حرکت در صراط مستقیم و مسیر درست برای به نتیجه رسیدن آنها تلاش کرد.
به گفته شیخ خطیبی؛ خداوند متعال همچنین بندگان خود را از زیر بار ظلم رفتن منع کرده است و رفع کمبودها و حل مشکلات و جلوگیری از کم کاری مسئولان ظلمی است که باید برای حل آن مطالبه گری نمود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مطالبه‌گری باید بلندپروازی واقع بینانه داشته باشیم، افزود: گاهی اوقات مطالبه گری ها منطبق بر خیال پردازی می شود و این یکی از آسیب های مطالبه گری بدون هدف است.
امام جمعه اهل سنت قشم در پایان با تاکید بر اینکه نباید افراد پرخاشگر وارد حوزه مطالبه گری شوند، خاطرنشان کرد: مطالبات مردم باید احصا شود و با رعایت اولویت ها، اخلاق و طبق اصول مطالبه گری، مسائل را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کرد.

مطالبه گری باید دور از حواشی باشد
فرمانده سپاه ناحیه قشم نیز در این جلسه گفت: مطالبه گر حقیقی باید بدون حاشیه آفرینی، با دلیل و منطق به بیان ضعف ها و آسیب های موجود بپردازد.
سرهنگ حجت امیری کیا ادامه داد: مطالبه گری با هدف حل مشکلات و بهبود وضعیت زمانی به نتیجه خواهد رسید که تمامی گروه های اجتماعی و سازمان ها و نهادها به دنبال حل واقعی مسائل و مشکلات باشیم.
وی با اشاره به تفاوت مطالبه گری با حاشیه سازی در فضای مجازی، افزود: مطالبه گری و حق خواهی ریشه در تربیت و فرهنگ اسلامی ما دارد و باید میان مطالبه گری هدفمند با گروه هایی که در فضای مجازی بدون مدرک تنها به دنبال سواستفاده و تخریب هستند تفاوت قائل شد.
فرمانده سپاه ناحیه قشم در پایان موضوع تامین آب برای تمام نقاط جزیره را یکی از مطالبات جدی و به حق مردم قشم دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه با صحبت ها و برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی منطقه آزاد قشم در آینده نزدیک این مشکل حل می شود.

سازمان منطقه آزاد پیشگام رفع مطالبات مردمی
دبیر مجمع مطالبه گران شهرستان قشم نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه شهرستان قشم یکی از شهرستان های سرآمد و پیش رو استان هرمزگان در حوزه مطالبه گری است.
عبدالرحیم رضوانی با اشاره به نقش سازنده تریبون های نماز جمعه شیعه و اهل تسنن در حوزه مطابه گری قشم، افزود: خوشبختانه امامان جمعه همواره در خطبه های خود موضوع ترویج فرهنگ صحیح مطالبه گری را مد نظر قرار می دهند.
وی ادامه داد: خوشبختانه طی ماه های گذشته شاهد هستیم که سازمان منطقه آزاد قشم به یکی از سازمان ها و بخش های پیشگام در راستای رفع مطالبات مردمی جزیره تبدیل شده است.
دبیر مجمع مطالبه گران شهرستان قشم افزود: بهسازی وضعیت جاده های قشم یکی از مطالبات قدیمی جزیره نشینان است که در ماه های گذشته با آغاز عملیات عمرانی چندین پروژه عمرانی عظیم شاهد برنامه ریزی برای رفع این مساله هستیم.
رضوانی در ادامه موضوع آب را هم یکی دیگر از مطالبات مردم جزیره قشم دانست و گفت: به نظر می رسد با تدبیر خوب پیش بینی شده از سوی سازمان منطقه آزاد قشم این مساله نیز در آینده نزدیک با همکاری سایر بخش ها مرتفع خواهد شد.
وی در پایان گفت: با تعامل و همکاری مختلف دستگاه های مختلف می توان ضمن ترویج فرهنگ مطالبه گری صحیح، بهتر به بیان مطالبات واقعی مردم و کمبودها پرداخت و برای رفع مشکلات تلاش کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا