اخبار مهماقتصادی

اولویت منطقه آزاد قشم تبدیل‌شدن به هاب انرژی جنوب کشور است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، از تلاش برای تبدیل‌شدن قشم به هاب انرژی کشور به‌عنوان حلقه مفقوده رسالت اصلی تشکیل منطقه آزاد قشم در مدیریت‌های مختلف این جزیره در دولت‌های متفاوت یادکرد.

به گزارش پایگاه خبرقشم، افشار فتح الهی در نشست با معاون محیط‌زیست دریایی کشور بیان داشت: یکی از رسالت‌های اصلی تشکیل منطقه آزاد قشم، تبدیل‌شدن به هاب انرژی جنوب کشور بوده که در این ۳۰ سال محقق نشده است.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک قشم در تنگه هرمز خاطرنشان کرد: ظرفیت بانکرینگ و ظرفیت‌های نفت و انرژی در این منطقه، فرصت‌های اقتصادی ویژه‌ای برای کشور است که با به بهره‌برداری رسیدن، می‌تواند به رفع بسیاری از نیازهای کشور کمک کند.

فتح الهی خواستار همراهی سازمان محیط‌زیست کشور برای تسریع عملیات مطالعاتی و اخذ مجوزها جهت راه‌اندازی‌ سایت انرژی در سلخ شد و گفت: جزیره قشم ظرفیت ایجاد تحول در اقتصاد کشور را دارد و در این راستا نیازمند حمایت نهادهای بالادستی است.

وی ضمن تأکید بر رعایت موازین زیست‌محیطی، افزود: حفظ محیط‌زیست یک مسوولیت اجتماعی برای این سازمان بوده و احترام به این مقوله همواره از سوی مردم جزیره در اولویت بوده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان تأکید کرد: انتخاب قشم به‌عنوان یک الگوی موفق در رعایت ضوابط سازمان جهانی یونسکو و تمدید کارت سبز ژئوپارک جهانی قشم، مصداق بارز توجه ویژه ساکنان جزیره به مقوله محیط‌زیست است.

مجتبی ذوالجودی، معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور نیز در این جلسه بر تلاش این سازمان برای فعالیت براساس موازین و الزامات زیست‌محیطی تأکید کرد و اظهار داشت: هیچ توسعه‌ای بدون آسیب به محیط‌زیست نخواهد بود اما مصلحت کشور و مردم در اولویت بیشتری خواهد بود.

وی ادامه داد: توسعه همه‌جانبه‌ای که با نگاه تیم جدید مدیریتی منطقه آزاد در این جزیره شروع‌شده، جای تقدیر دارد و باهمت شما و همکاری نهادهای بالادستی، کم‌وکاستی‌های باقیمانده از دولت‌های قبل هم جبران خواهد شد.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان در پایان برای انجام ارزیابی‌ها و اعلام نتایج آن به‌منظور تسریع در راه‌اندازی سایت سلخ، اعلام آمادگی کرد.

گفتنی است، در دیدار افشار فتح الهی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با مجتبی زوالجودی، معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، دکتر متین، مدیرکل زیست‌بوم‌های دریایی و تنی چند از مسوولان محیط‌زیست استان هرمزگان و شهرستان قشم نیز حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا