یادداشت رئیس‌جمهور در جلسه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد:

لزوم تغییر رویکرد مناطق آزاد از واردات به مرکز صادرات، رونق تولید و ارتباطات مالی

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات گسترده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، آمار بسیار پایین صادرات غیرنفتی از این مناطق را، تاسف برانگیز و نگران‌کننده دانست و اظهار داشت: باید تحول جدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد شود و این مناطق به اهداف اصلی تشکیل خود بازگردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم به نقل از اخبار آزاد مناطق، آیت‌الله دکتر سیدابراهیم رئیسی در نخستین جلسه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد باید به مرکز صادرات، رونق تولید و ارتباطات مالی تبدیل شوند،‌ گفت: معمولا در آمار مربوط به صادرات از مناطق آزاد، بخش انرژی را هم محاسبه می‌کردند، درحالی‌که صادرات انرژی، ارتباطی به این مناطق ندارد؛ لذا گزارش ارائه شده درخصوص آمار پایین صادرات غیرنفتی از این مناطق، بسیار تاسف برانگیز و نگران‌کننده است و ایجاد تحول جدی در این زمینه ضروری است.

وی اظهار داشت: مناطق آزاد از ظرفیت و امکان مناسبی برای رونق تولید، افزایش صادرات و اشتغال‌زایی برخوردار هستند و از همسایگی این مناطق با کشورهای همسایه می‌توان برای صادرات استفاده کرد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر افزایش سهم مناطق آزاد در صادرات، تاکید کرد: باید سهم صادرات از ۲درصد، به حداقل ۴درصد افزایش یابد و در این زمینه مناطق آزاد از نقش مهمی برخوردار هستند.

دکتر رئیسی با بیان اینکه برخی از مناطق آزاد از تولید و صادرات فاصله گرفته و عمدتا به مرکز واردات بی‌رویه تبدیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: مناطق آزاد نباید مرکز واردات بی‌رویه کالا به‌ویژه کالاهایی که مشابه آنها در کشور تولید می‌شوند، باشند.

رئیس‌جمهور افزود: بعضی از مناطق آزاد در کنار دریا قرار دارند و می‌توانند نقش مهمی در رونق اقتصاد دریا داشته باشند. همچنان که ارتباط برخی از کشورهای اروپایی با دریا بسیار کمتر از کشورمان است، اما ۵۰درصد از تولید ناخالص ملی آنها از طریق دریا انجام می‌شود.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: دستیابی به جایگاه تاثیرگذار اقتصادی، نیازمند انجام اقدامات جهشی است و در این راستا توجه به اقتصاد دیجیتال، ارتباطات مرزی و رونق صنعت و اقتصاد گردشگری بسیار اثیرگذار است.

وی گفت: امیدوارم در دوره جدید با استفاده از همه تجربیات گذشته، اقدام متفاوتی در مناطق آزاد انجام شود و این مناطق به پشتوانه جدی برای کشور کارآفرینان و تولید در کشور تبدیل شوند و شاهد جهش جدی به طرف اهداف مهم اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، تولید و افزایش صادرات غیرنفتی باشیم.

رئیس‌جمهور در پایان از دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی خواست راه‌های برون‌رفت از موانع شتاب در توسعه فعالیت مناطق آزاد را شناسایی و راهکارهای لازم را در این زمینه اتخاذ و اجرایی کند.

گفتنی است، در این جلسه سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، گزارشی از آخرین وضعیت و عملکرد اقتصادی مناطق آزاد ارائه کرد و پیشنهادات و راهکارهای رونق صادرات و تولید در این مناطق مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا