اقتصادی

کلنگ ۱۰۵ پروژه افتتاحی در منظقه آزاد قشم زده می شود

۱۰۵ پروژه با اعتبار ارزی ۶۶۷ میلیون دلار و ۲۷۶ میلیون یورو و ریالی ۶۱ هزار و ۱۵۰ هزارمیلیاردی در پنجمین دور افتتاحیه‌های ریاست جمهوری در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، این پروژه‌ها در سه بخش افتتاح، کلنگ زنی و طرح‌های در حال اجرا، در چندین حوزه عمرانی، اقتصادی، گردشگری و محیط زیستی و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی است که با حضور ویدیو کنفرانسی ریاست جمهوری معرفی و به بهره‌برداری می‌رسد.
۱۵ پروژه افتتاحی از این مجموعه شامل ۱۰ پروژه عمرانی، یک پروژه نفتی، دو پروژه شیلاتی، یک پروژه تولیدی و یک پروژه گردشگری است که با مشارکت بخش خصوصی و دولتی جزیره این منطقه آزاد، ارزش ارزی ۵۳ میلیون یورویی و ریالی ۹ هزار و ۹۶۰ میلیاردی داشته و برای ۸۸۰ نیروی بومی اشتغال به همراه خواهد داشت.
پنج پروژه عمرانی، چهار پروژه نفت، گاز و انرژی، یک پروژه شیلاتی، دو پروژه تولیدی و دو پروژه گردشگری نیز جزو ۱۴ پروژه کلنگ زنی رویداد پنجم خردادماه ۱۴۰۰ در منطقه آزاد قشم با حضور رییس دولت تدبیر و امید است.
پروژه‌های مذکور در دو بخش ارزی و ریالی حاصل همکاری بخش خصوصی و دولتی این منطقه آزاد است که مجموع ارزش دلاری این پروژه‌ها معادل ۱۷۲ میلیون دلار و ارزش ریالی آن‌ها معادل ۳۲ هزار و پنج میلیارد ریال می‌باشد و قابلیت ایجاد اشتغال برای یک هزار و ۹۳۶ نیروی بومی را داراست.  
ادامه این لیست شامل ۷۶ پروژه در حال اجرا در منطقه آزاد قشم است که رقم سرمایه‌گذاری در دو بخش خصوصی و دولتی آن شامل ۴۹۵ میلیون دلار و ۲۲۳ میلیون یورو در حوزه جذب سرمایه ارزی و ۱۹ هزار و ۱۸۵ هزار میلیارد ریال در حوزه جذب سرمایه داخلی است.
هشت پروژه عمرانی، هفت پروژه نفت، گاز و انرژی، ۲۱ پروژه شیلاتی، ۱۳ پروژه صنعتی- تولیدی، ۲۵ پروژه گردشگری و دو پروژه محیط زیستی در این لیست قرار دارند که پنج هزار و ۷۰۴ نیرو را مشغول به کارکرده‌اند و قرار است بعد از بهره‌برداری برای چهار هزار و ۵۵۰ نیرو اشتغال پایدار به همراه داشته باشند.
 توجه به توسعه پایدار قشم در حوزه‌های اقتصادی باهدف بهره‌مندی و بهره‌وری جامعه محلی جزیره، سبب شده تا ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در منطقه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، از اولویت‌های اصلی سازمان منطقه آزاد قشم در راستای توسعه و اشتغال پایدار، انتفاع جامعه محلی، تمرکز بر تجاری‌سازی محصولات و ارزآوری باشد.
یادآور می‌شود، منطقه آزاد قشم پیش‌ازاین در چهار مرحله از افتتاح‌های ریاست جمهوری در دولت تدبیر و امید با ۶۳ پروژه به اعتبار ریالی ۶۴ هزار و ۶۷۰ میلیاردی و ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ۲۸۱ میلیون دلاری در دو بخش دولتی و خصوصی حضور داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا