آخرین خبرها در نشست آغاز همکاری های اجرایی بین سازمان منطقه آزاد قشم و دانشگاه علم و فرهنگ مطرح شد؛

قشم نماینده نخستین شعبه DPL در کشور می شود

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از راه اندازی نخستین شعبه استارتاپ DPL در کشور باهدف توسعه و ارتقا صنعت گردشگری در جزیره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا امری کاظمی در بازدید از دانشگاه علم و فرهنگ و درراستای  عملیاتی کردن بندهای مورد توافق در تفاهم نامه همکاری سازمان منطقه آزاد قشم  با این دانشگاه، ضمن بررسی توانمندی های دو طرف، برای راه اندازی  نخستین شعبه DPL در کشور در قشم اعلام آمادگی کرد.
وی از گردشگری به عنوان یک صنعت حساس یاد کرد و گفت: ارتباط نزدیک بخش اجرایی و آکادمیک در این صنعت در نتیجه بخشی و موفقیت فعالیت‌های گردشگری تاثیر مستقیم دارد.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: با توجه به ظرفیت های بالای جزیره و ژئوپارک جهانی قشم، تبدیل جاذبه به محصول و توسعه و کیفی سازی زیرساخت‌های موجود در جزیره از اولویت های اصلی است.

وی از کالوِنچِر به عنوان یکی از اهداف اولیه ژئوپارک های دنیا یاد کرد و پرداختن به این موضوع را توسط دانشگاه علم و فرهنگ و استارتاپ DPL در ایران، تبریک گفت و افزود: راه اندازی شعبه این استاتاپ در قشم، سرفصلی برای توسعه گردشگری فرهنگی در کنار لذت بردن از طبیعت بکر این منطقه را در دسترس گردشگران خارجی قرار می دهد.
امری کاظمی همچنین از «ژئواخلاق» به عنوان دغدغه مهم ژئوپارک‌ها یاد کرد و افزود: آمادگی همکاری در بخش های مختلف آموزشی، فرهنگ سازی، توسعه زیرساخت‌ها و… در جزیره قشم و ژئوپارک با دانشگاه علم و فرهنگ هستیم.

*قشم بهترین پایلوت برای اجرای استارتاپ های تخصصی گردشگری
سید علی اکبر هاشمی راد، معاون دانشجویی- فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ نیز به قدمت همکاری بین قشم و این دانشگاه اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی از سال 1382 همزمان با روز ملی خلیج فارس، جزیره قشم را برای فعالیت های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی مرکز گردشگری علمی– فرهنگی دانشجویان ایران انتخاب نمود و از آن تاریخ همواره این منطقه را مورد توجه قرار داده است.
در ادامه، پروانه پرچکانی، مدیرعامل موسسه توسعه پایدار گردشگری علم و فرهنگNGO- ضمن تاکید بر موفقیت مجموعه DPL  به عنوان یک استارتاپ نوین عنوان داشت: این استارتاپ تلاش دارد بین فرهنگ و فعالیت های ماجراجویانه در سه حوزه اصلی آموزش، استانداردسازی و اجرا ارتباط برقرار کند که رویکرد اصلی آن «کالوِنچِر» بوده و ضمن تلفیق اَدوِنچِر و کالچِر با دغدغه بهره برداری از دانش و مهارت های نوین و استانداردهای بین المللی جهت تامین منافع ذینفعان محلی، شکل گرفته است.
پرچکانی اضافه کرد: از نظر ما قشم بهترین پایلوت برای اجرایی کردن نظریه «کالونچر» است. در استارتاپ های تخصصی گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ، بومی کردن دانش وارداتی، ایجاد ارزش در مقاصد گردشگری و توجه به ذینفعان محلی، پایه اساسی فعالیت ها را تشکیل می دهد.
محمود هاشمی، مدیرعامل استارتاپ دانشگاهی کشف سرزمین پارسDPL  نیز یادآور شد: این مجموعه با رویکردهای گفته شده، توانسته به عنوان شعبه نیچر فرند ایران، تنها شعبه آسیایی نیچرفرند بوده و در تعاملات بین المللی با موسسات تخصصی کشورهای اتریش و آلمان در تلاش است تا دانش و مهارت‌های لازم را کسب نموده و پس از فرآیند بومی سازی آن ها را اجرایی نماید.
وی ادامه داد: تلاش برای داشتن مقاصد بهتر با استانداردهای بالا و قابل پذیرش در تمام فرآیند سفر و به نوعی استاندارد کردن سفر از عمده ترین اهداف این مجموعه است و برای حفظ منافع جامعه محلی، افزایش استانداردهای زندگی آنان و معرفی فرهنگ‌های بومی با نگاه حفاظت از طریق گردشگری نیز برنامه ریزی شده است.
گفتنی است، استارتاپ DPL جدیدترین فعالیت کارآفرینی تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ در بخش گردشگری است که در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری در سال 98 معرفی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا