آخرین خبرها در همکاری ژئوپارک جهانی قشم با هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم به مناسبت روز ملی غار پاک؛

نخستین دوره رسمی آموزشی غارپیمایی در منطقه آزاد قشم برگزار شد

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری نخستین دوره آموزشی غارپیمایی در جزیره با حضور 34 شرکت کننده در ادامه برنامه های روز غار پاک، به همت هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی این منطقه آزاد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا امری کاظمی با اشاره به هدف اصلی برگزاری این دوره عنوان داشت: توسعه گردشگری ورزشی و تخصصی در غرب جزیره به منظور انتفاع جامعه محلی و معرفی بیشتر ژئوسایت گنبد نمکی قشم به علاقمندان رشته ورزشی غارنوردی که یکی از چندین هدف ژئوپارک جهاانی قشم است، از اهداف برگزاری این دوره بود.
وی ادامه داد: این دوره با ارایه مدرک رسمی از سوی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور، با حضور سه مربی غارنوردی و 34 شرکت کننده، در دو بخش تئوری و عملی به مدت دو روز برگزار شد.
مدیر ژئوپارک جهانی قشم همچنین به سرفصل های آموزشی در دوره مذکور اشاره کرد و افزود: شناخت انواع غارها و نحوه تشکیل آن ها، غار سنگ ها و تعاریف تزئینات داخل غار، اجزای تشکیل دهنده غار، موجودات زیرزمینی و اکولوژی حیات در غار، پوشاک و تجهیزات غارپیمایی، اصول پیمایش در غارها، تغذیه، بهداشت، تاریخچه غارنوردی، اصول سرپرستی و غارنوردی مسوولانه عناوین آموزش داده شده در این دوره بوده است.
امری کاظمی از ادامه همکاری های ژئوپارک جهانی قشم با هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم در این راستا خبر داد و اضافه کرد: این همکاری با برنامه ریزی برای برگزاری دوره‌های تخصصی دیگری از جمله کارگاه آموزشی زمین شناسی و مورفولوژی کارست، کارگاه نقشه خوانی و کار با قطب نما، کارگاه کارآموزی غارنوردی، کارگاه آموزشی نقشه برداری غار، به منظور پرورش راهنمایان و مدرسان غارنوردی در این منطقه، ادامه خواهد داشت.
مدیر ژئوپارک جهانی قشم در پایان ضمن قدردانی از تلاش های محمدسعید موسایی باغستانی، رییس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی منطقه آزاد قشم، ابراز امیدواری کرد که اقدامات این هیأت به حفاظت و معرفی هر چه بیشتر غارنمکدان و توسعه گردشگری ورزشی و تخصصی این منطقه در کشور و جهان، کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا