آخرین خبرهااقتصادی دکتر بانک مشاور رییس جمهور در بازدید از پروژه های منطقه آزاد قشم اعلام کرد:

کاهش نرخ بیکاری قشم به ۳.۵ درصد / ۱۸ ابر پروژه منطقه آزاد قشم با سرمایه گذاری ارزی ۶۰۰ میلیون یورویی و ۱۴ هزار میلیارد ریالی آماده بهره برداری است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و اقتصادی کشور گفت: واردات کالاهای گروه چهار، با تعیین سهمیه و سقف مشخص برای هر منطقه تا ۸۵۰ قلم کالا از هفته آینده آزاد می شود.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل ازایسنا، مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری در حاشیه سفر یک روزه خود به قشم افزود: دولت برای حمایت از برخی کالاها که امکان تولید آن در کشور وجود دارد، کارگروهی پیش‌بینی کرد تا برای مناطق آزاد سهمیه ارزی و تعداد کالا  را مشخص و از واردات برخی کالاهای دیگر جلوگیری کند.

وی ادامه داد: تصویب و ابلاغ این مصوبه که دغدغه مردم، کسبه و بازاریان را فراهم کرده بود به دلیل برخی مشکلات و ایرادات با تاخیر صورت گرفت که به زودی این مشکلات نیز حل می‌شود.

مشاور رییس جمهوری همچنین با اشاره به اعلام وصول طرح اصلاح قانون اداره مناطق‌آزاد در هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: مفاد این طرح شامل شرایطی برای مناطق آزاد جدید است.

وی افزود: این شرایط امر مطلوبی است و امید است که با تصویب آن از بروز برخی مشکلات در مناطق آزاد جدید ، جلوگیری می‌شود.

بانک تصریح کرد: میزان سرمایه گذاری ریالی در مناطق آزاد در سال ۱۳۹۶ بیش از ۴۸ هزار میلیارد ریال بود که در سال ۱۳۹۸ به ۶۷ هزار میلیارد ریال در سال گذشته به ۱۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

وی افزود: بخشی از این سرمایه‌گذاری ها توسط افرادی بود که در بخش واردات فعالیت می‌کردند که به امر تولید هدایت شدند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با اشاره به سفر یک روزه خود به قشم گفت:  در این جزیره  ۱۸ طرح با سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی ۶۰۰ میلیون یورو آماده بهره برداری است.

وی افزود: این طرح‌ها در مجموع سه هزار و ۹۵۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

بانک ادامه داد: امروز (۱۲شهریور۹۹) فرصتی شد تا نیمی از این طرح‌ها مورد بازدید قرار بگیرند.

وی نرخ بیکاری قشم را ۴.۸ درصد اعلام کرد و افزود: امید است با بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ قشم تا بهار سال آتی، این رقم به ۳.۵ درصد کاهش یابد.

مشاور رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ساخت پایانه‌های نفتی، ایجاد نیروگاه برق، احداث هتل‌های چهار ستاره، راه‌انداری واحدهای تولیدی و صنعتی، بانکرینگ و سوخت رسانی از جمله طرح‌هایی است که وضعیت اقتصادی قشم را متحول می‌کند.

بانک روز چهارشنبه برای شرکت بازدید از طرح‌های نفتی، عمرانی و تولیدی وارد منطقه آزاد قشم شد و پس از پایان بازدیدها قشم را به مقصد بندرعباس ترک کرد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا