آخرین خبرهااقتصادی

افزایش تولید برق در جزیره قشم با توجه به سیاست‌های جهش تولید صورت می‌گیرد

تامین انرژی برق مورد نیاز صنایع برای دستیابی به اهداف تعیین شده شعار سال یکی از سیاست‌هایی است که مسئولان در جزیره قشم اجرایی کرده‌اند و به همین منظور افزایش تولید برق در این جزیره با توجه به تامین نیاز صنایع صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از تسنیم از قشم ، ایجاد مناطق آزاد در حاشیه خلیج همیشه فارس و همچنین جزایر ایرانی سیاستی بوده که از ابتدا به منظور توسعه تولید داخلی کشور و جذب سرمایه‌های سرگردان انجام شده است، این درحالی است که یکی از مهم‌ترین نکات تامین انرژی مورد نیاز کارخانه‌های ساخته شده و تامین نیاز برق کارگاه‌های تولیدی است.

به همین منظور سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران جزیره با توجه به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید انتخاب شده است درزمینه تامین نیازهای برق و آب جزیره قشم گام‌های موثری برداشته‌اند.

این درحالی است که علاوه بر کمبودهای قابل توجه انرژی برق و آب شیرین صنایع از گذشته‌های دور تا به امروز ساکنان قشم هم از کمبودهای یاد شده رنج کشیده و همواره با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کردند و امروز با توجه به سیاست‌های توسعه زیرساخت‌های تولید انرژی برق و تامین آب شرب امیدوارند که روز به روز شرایط متفاوت و بهتر از گذشته باشد.

از سوی دیگر کارشناسان معتقدند حضور سرمایه‌گذاران داخلی برای تولید همزمان آب و برق در این‌ جزیره به عنوان‌ نیاز مبرم زیرساختی در فعالیت‌های صنعتی، موجب شده تا سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها جهت ایجاد صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، فولاد، شیلات و محصولات کشاورزی گلخانه‌ای در این منطقه مورد توجه جدی قرار گیرد و جهش تولید در این جزیره ایجاد شود.

در همین زمینه حمیدرضا مومنی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از آب و برق به عنوان دو نیاز مهم و اساسی  زندگی مردم و تولید یاد کرد و کمبود هر یک از این دو عنصر را موجب بروز مشکلات فراوان در زندگی روز مره  و صنایع مختلف قلمداد کرد.

مومنی معتقد است با توجه به سیاستگذاری‌های اعمال شده برای جذب سرمایه‌گذار در زمینه راه‌اندازی صنایع پتروشیمی، فولاد، شیلات و کشاورزی گلخانه‌ای، قشم به تولید همزمان آب و برق در سطح وسیع نیاز دارد.

خوشبختانه با ورود سرمایه گذاران در حوزه آب و برق، اتفاقات مبارکی در این دو حوزه رقم خورده و به زودی قشم در حوزه برق به استقلال کامل میرسد و حتی می‌تواند صادر کننده انرژی برق به سرزمین اصلی باشد و تا چند سال آینده هم حوزه آب جزیره هم به شرایط صادرات خواهد رسید.


500 مگاوات به تولید برق جزیره افزوده می‌شود

در همین حال، وحید آقایی مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولیدکننده انرژی در جزیره  از بهره برداری پروژه 308 میلیون یورویی تولید برق این شهرستان در سال جهش تولید خبر داد و اظهار داشت: فاز نخست پروژه 500 مگاواتی برق این شرکت با ظرفیت 340 مگاوات تا پایان تیرماه وارد مدار برق شهرستان قشم می‌شود.

وی ادامه داد: از اواخر تیر ماه، چراغ خانه های مردم قشم و صنایع فعال جزیره با برق تولید شده در این منطقه، نورانی و به چرخش در می آید.

به گفته آقایی، بهره بردن از عزم و اراده ملی مهمترین مسئاله در راه‌اندازی فاز نخست تولید برق قشم با توجه به شرایط سخت تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا است و مسئولان در تلاش هستند هرچه بیشتر شیطنت‌های آمریکا را خنثی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گذری هم به موضوع صادرات برق از قشم داشت و تصریح کرد: تا پنج سال آینده برق تولیدی این شرکت به مصارف خانگی و صنعتی  جزیره اختصاص دارد و در این مدت اگر مازاد تولید داشته باشیم و جزیره کاملا تامین شده باشد  امکان صادرات برق از قشم به سرزمین اصلی وجود دارد.

آقایی همچنین از مذاکرات انجام شده با کشور عمان برای فروش برق قشم به این کشور سخن گفت و افزود: با توجه به فاصله دریایی 60 کیلومتری قشم با عمان انتقال برق به این کشور باید از طریق ایجاد کابل دریایی انجام شود و درصورت انعقاد قرارداد قطعا زیرساخت‌های این کار نیز اجرایی می‌شود.

به گفته وی، با توجه به اینکه هزینه مربوط به کارگزاری هر کیلومتر کابل دریایی حدود 3 میلیون یورو است، این پروژه به سرمایه‌گذار جدید نیاز دارد و ابتدا باید قیمت خرید برق از سوی کشور درخواست کننده مشخص شود تا با امکان‌سنجی و همچنین برآوردهای اقتصادی روند کار بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست‌گذاری‌ها برای تبدیل قشم به هاب پتروشیمی و ایجاد صنایع عظیم فولاد، نفت و گاز و شیلات در این جزیره، 500 مگاوات برق تولیدی شرکت انرژی گستر قشم نیاز مصرف صنایع یاد شده می‌باشد.

آقایی همچنین از برنامه تولید آب به میزان هشت هزار متر مکعب در روز همزمان با آغاز فاز دوم تولید برق در قشم خبر داد و گفت: تولید این میزان آب می‌تواند بخش مهمی از مشکلات مردم روستاهای جزیره قشم به آب شرب مصرفی را برطرف کند.

وی خاطرنشان کرد: درصورت درخواست مسئولین آب هرمزگان و ایجاد زیرساخت‌های انتقال آب به سرزمین اصلی، می‌تواند حجم آب تولید این شرکت را به میزان درخواست استان تا 100 هزار متر مکعب در روز افزایش دهد.

وی در ادامه به میزان اشتغالزایی در این شرکت اشاره کرد و گفت: در دوره احداث این پروژه تعداد یک‌هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این شرکت فعالیت می‌کردند که قریب به اتفاق آنان را افراد بومی قشم، استان هرمزگان و استان‌های همجوار تشکیل می‌دادند.

به گفته وی، راه‌اندازی این صنعت در قشم، نقش مهمی در جذب نخبه‌های صنعتی منطقه دارد تا به‌جای مهاجرت به استان‌های دیگر در منطقه شاغل شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا