آخرین خبرها

جهانگیری: عملکرد منطقه آزاد قشم مورد حمایت دولت است

معاون اول رییس جمهوری گفت: فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد قشم باعث توسعه جزیره شده است و دولت به صورت قاطع از عملکرد این سازمان حمایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از سازمان منطقه آزاد قشم، اسحاق جهانگیری در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با وی افزود: طرح‌های اجرایی و عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در راستای افزایش رفاه و آسان سازی زندگی ساکنان، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه های نفت، گاز و انرژی، گردشگری، قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: اشتغالزایی، ایجاد اقتصاد پایدار در حوزه شیلات و صنایع تولیدی، گسترش روابط بین الملل، کمک به رونق تولید کالاهای صادرات محور و ارزآوری در جزیره از تلاش‌‎های سازنده این سازمان ناشی می‌شود.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کنونی کشور تصریح کرد:  انتظار می‌رود که در شرایط کنونی، مناطق آزاد نقش بیشتری در توسعه اقتصادی در تمامی عرصه‌ها ایفا کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این دیدار، گزارشی از فعالیت‌های این منطقه آزاد در سال های اخیر به معاون اول رییس جمهور ارایه داد.

حمید رضا مومنی گفت: نرخ بیکاری در قشم حدود ۵.۲ است که در کشور یک رکورد محسوب می شود.

به گفته‌وی، طرح‌های نفت، گاز و انرژی در منطقه تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

روند اجرای سایر طرح‌های قشم در حوزه‌های گردشگری، عمرانی، برنامه ریزی و سیاست گذاری این سازمان برای توسعه جزیره برمبنای توانمندی های ذاتی منطقه بخشی از گزارش مومنی بود که  در این دیدار برای جهانگیری تشریح کرد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا