آخرین خبرهااقتصادیگردشگری

اختصاص ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی فوری به فعالان حوزه گردشگری

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از اختصاص ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران حوزه گردشگری با حمایت این سازمان در فاز اول حمایت های این سازمان از صنایع آسیب دیده در بحران کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از ایسنا، مرتضی شیخ زاده با اشاره به آسیب های وارده به گردشگری جزیره در ایام پیک کاری این صنعت در اثر شیوع بیماری فراگیر کروناویروس بیان داشت: به دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و با مذاکرات صورت گرفته از سوی معاون توسعه مدیریت و معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان با چند بانک فعال در جزیره،  در فاز اول 30 میلیارد ریال تسهیلات به فعالان این حوزه در جزیره اختصاص یافت.

وی ادامه داد: متقاضیان اخذ این تسهیلات می‌توانند با ارایه درخواست خود به مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، با اولویت بندی از نظر فرصت های شغلی و نیاز صنعت گردشگری جزیره، برای دریافت وام بانکی تا سقف 500 میلیون ریال و کارمزد  18 درصدی به بانک های عامل مورد نظر معرفی شوند تا طبق ضوابط بانکی تسهیلات خود را با مدت بازپرداخت سه ساله، دریافت نمایند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه افزود: طبق اطلاعات موجود و بر‌مبنای کارشناسی های انجام شده، پیش بینی شده بود تا گردش مالی (GDP) قریب به ۲۰ هزار میلیارد ریال در‌نوروز ۹۹ در جزیره قشم محقق شود که متاسفانه با شیوع بیماری کرونا و تعطیلی خودجوش بخش های گردشگری، گردش مالی مورد نظر حاصل نشد.

به گفته شیخ زاده، منطقه آزاد قشم با تمرکز بر گسترش فعالیت های گردشگری در سال های اخیر، به یک منطقه جذاب برای ورود گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده که به دلیل پاندمی اخیر، دچار صدمات ریالی و ارزی بسیاری گردیده است.

وی افزود:  آسیب های وارد شده به سرمایه گذاران در حوزه صنایع دستی، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی، آژانس های مسافرتی و … رقم بسیار بالایی است که امیدواریم با تلاش های صورت گرفته بخشی از این آسیب ها با هدف احیا صنعت گردشگری جزیره جبران شود.

*بهره مندی ۱۰ رسته شغلی صنعت گردشگری از تسهیلات بانکی کشوری

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم همچنین به تسهیلات ارایه شده از سوی سازمان های ملی و کشوری اشاره کرد و گفت: فعالان حوزه گردشگری مستقر در منطقه آزاد قشم و آسیب دیدگان از شیوع بیماری کرونا می توانند علاوه بر استفاده از تسهیلات مذکور از سوی این منطقه آزاد و بانک های عامل، از تسهیلات ملی در این خصوص نیز بهره مند شوند.

وی ادامه داد: این تسهیلات به سه دسته؛ مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و سایر فعالان به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری و  صنایع دستی، مشروط به حفظ مشاغل و براساس فهرست بیمه به ازای هر نفر شاغل، اختصاص می یابد.

وی اضافه کرد: طبق آخرین اطلاعات، تعداد مشاغل هر یک از رسته‌های تعیین شده براساس فهرست بیمه در ماه‌های دی، بهمن و اسفندماه مشخص شده و نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصد است که طبق اعلام مقامات مسوول تنفس آن تا ابتدای مهرماه امسال و با دوره بازپرداخت دو ساله می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا