اقتصادی

فراهم بودن بستر سرمایه‌گذاری تا ۸۰ میلیارد دلار در حوزه اقتصاد دریامحور

وزیر صمت در نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران، افزود: در زمینه توسعه ناوگان دریایی تا ۲۰ میلیارد دلار،‌ در حوزه شیلات تا ۱۰ میلیارد دلار و در حوزه فراساحل تا ۵۰ میلیارد دلار امکان تعریف پروژه وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، عباس علی‌آبادی عصر سه‌شنبه 25 اردیبهشت ماه در نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور، بیان داشت: توسعه ناوگان دریایی و زمینه‌های موجود سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار حایز اهمیت است و برای تحقق آن باید ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنبن اعلام کرد: وزارت صمت برای انتقال سالانه ۲ میلیارد مترمکعب آب شیرین‌سازی شده دریا به کویر مرکزی ایران آمادگی دارد.

به گفته علی آبادی، ایران با داشتن بیش از ۵ هزار کیلومتر ساحل از ظرفیت ارزشمندی برای توسعه هرچه بیشتر اقتصاد در حوزه دریامحور که مورد توجه مقام‌معظم رهبری است، برخوردار است و ما باید از این ظرفیت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اهمیت دریا از جنبه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و علمی بیان داشت: برای اینکه بتوانیم به درستی از ظرفیت‌های دریا بهره‌مند شویم باید از مسیر علمی و صحیح وارد مسایل این صنعت شویم و در این میان دانشگاه‌ها باید به سمت و سوی رشته‌های دریاپایه و صنایع دریایی حرکت کنند و فناوری‌های مرتبط با دریا را توسعه داده و شرکت‌های دانش‌بنیان خویش را پیرامون دریا گسترش دهند.

او در ادامه با تاکید بر اهمیت حمایت از بخش خصوصی برای ‌توسعه ناوگان و صنایع دریایی تصریح کرد: ما امروز در کشور قابلیت و امکان تأمین پیشرانه‌های دریایی از ۳ هزار اسب تا ۴ هزار اسب و امکان ساخت توربین‌های دایرکت درایو را در داخل کشور داریم و توسعه آنها را با مشارکت بخش خصوصی دنبال می‌کنیم.

بنابر این گزارش؛ بخش اول نخستین رویداد بین‌المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران و ششمین رویداد صنعت دانش بنیان با محوریت صنایع و کسب و کارهای دریایی عصر (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار هرمزگان، سفرای ۱۲کشور خارجی، مدیرعامل سازمان منطقه‌ آزاد قشم، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خصوصی و جمع دیگری از مقامات در محل سالن هتل بین‌المللی سورینت شهر قشم با انجام چند سخنرانی آغاز شد و پس از آن حاضران برای افتتاح این رویداد و بازدید از غرفه شرکت‌کنندگان در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره قشم حاضر شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا