محیط زیست

آگاه‌سازی صیادان قشمی برای جلوگیری از صید غضروف ماهیان

رییس اداره محیط زیست شهرستان قشم از آگاه سازی صیادان شاغل در اسکله‌های صیادی جزیره قشم برای جلوگیری از صید غضروف ماهیان (کوسه و سفره ماهیان) خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، شاهمراد جعفری رییس اداره محیط زیست شهرستان قشم امروز دوشنبه (۲۴ اردیبهشت ماه) با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران افزود: این آموزش‌ها در ادامه پایش‌های یگان حفاظت محیط زیست قشم از سواحل شیب دراز و اسکله‌های صیادی این جزیره با هدف آگاه‌سازی صیادان، بهره‌برداران و جوامع محلی با صید گونه‌های آبزیان در معرض تهدید و خطر با تاکید بر کوسه ماهیان و سفره ماهیان انجام شد.

وی ادامه داد: غضروف ماهیان (کوسه و سفره ماهیان) با توجه به ویژگی‌های زیستی و حیاتی خود دارای آسیب‌پذیری زیادی هستند که برگزاری مستمر دوره‌های آموزشی مشابه، آگاه سازی جوامع محلی و صیادان می‌تواند از روش‌های مهم و تاثیرگذار در جهت مقابله با صید بی‌رویه این گونه ماهیان باشد.

رییس اداره محیط زیست شهرستان قشم توضیح داد: در این آموزشی‌های چهره به چهره با صیادان بومی و غیر بومی شاغل در این اسکله‌های صیادی به اهمیت تنوع زیستی و تعداد گونه‌های جانوری و گیاهی در سراسر جزیره قشم پرداخته شد و تعاریف مختلف گونه‌های در معرض تهدید، دارای وضعیت بحرانی، در معرض خطر و آسیب‌پذیر با زبان ساده محلی بررسی و به آنان منتقل شد.

جعفری با اشاره به اینکه در این آموزش‌های آگاه‌سازی تاکید شد که صیادان باید حفاظت از محیط زیست دریایی را جدی بگیرند، گفت: صیادان باید بدانند که به منظور حراست از اکوسیستم دریایی و رعایت هر چه بهتر الزامات زیست محیطی باید از تخلیه هرگونه پسماند، روغن موتور قایق، تورهای صیادی، ریختن زباله به دریا و در محیط داخلی بندرگاه‌ها، سواحل و نظایر آن اجتناب کنند.

آب‌های شمال غرب اقیانوس هند به ویژه خلیج فارس، بیش از ۱۵ درصد تمام گونه‌های شناخته شده ماهیان غضروفی (کوسه ها، سفره ماهی ها و کمیراها) را در بر گرفته است. بر اساس آخرین یافته‌ها غنای گونه‌ای کوسه‌ها و سفره ماهی‌ها در آب‌های خلیج فارس حدود ۴۴ تا ۸۵ گونه در هر ۱۰۰ کیلومتر مربع است. از این میان غنای گونه‌هایی که در لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان گونه‌های تهدید شده (آسیب‌پذیر، در معرض خطر و یا به شدت در معرض خطر) قرار گرفته‌اند در این دریای جوان بین ۱۵ تا ۳۹ گونه در هر ۱۰۰ کیلومتر مربع است.

با این وجود خلیج فارس توسط کشورهایی محصور شده که برخی از آنها در زمره مهمترین کشورهای صید کننده و صادر کننده کوسه‌ها در جهان قرار گرفته‌اند که ذخایر این ماهیان غضروفی در معرض خطر انقراض در این منطقه به واسطه صید بیش از حد و ناپایدار به شدت رو به کاهش گذاشته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا