فرهنگی

اکران و نقد سینمایی مستند «سدید» برای بازشناسی «پدر خلیج فارس شناسی» در جزیره جهانی قشم

رویداد فرهنگی تمدنی «شب سدید» با پخش فیلم مستند تاریخی «سدید؛ پدر مطالعات خلیج فارس شناسی» همزمان با هفته ملی خلیج فارس با حضور جمعی از کنشگران و چهره های فرهنگی و هنری جزیره جهانی قشم در سالن سینما سیتی سنتر، اکران و پس از آن نشست نقد و بررسی این فیلم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، این رویداد با حضور ادریس راموز، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، عبدالعزیز قاسمی معاون صداوسیمای مرکز خلیج فارس و چهره های فرهنگی و هنری جزیره جهانی قشم برگزار شد.

این فیلم با کارگردانی و تدوین فرشید ایرانپرست، تهیه کنندگی سعید ماندگاری، مشاوره علمی و پژوهشی «مهدی ده دار» و صداوتصویر «حامد دهقانی»، مستندی تاریخی است که به بیان روایت هایی جذاب و دیدنی از زندگی پرماجرا و آثار گرانسنگ «سدیدالسلطنه» می پردازد.

حاضرین در این مراسم پس از مشاهده فیلم مستند تاریخی «سدید»، به نقد و بررسی این اثر پرداختند و نکاتی را پیرامون اهمیت تاریخ نگاری از فرهنگ و تمدن خلیج فارس ارائه کردند.

بنابر این گزارش، تحقیقات میدانی و تصویربرداری این مستند پیرامون زندگی و آثار سدید طی فصل زمستان ۱۴۰۱ و بهار ۱۴۰۲ در استان های هرمزگان، بوشهر و تهران به انجام رسیده است.

شایان ذکر است، «محمدعلی خان کبابی مینابی بندرعباسی» نویسنده، پژوهشگر، شاعر و تاریخ نگار دهه های پایانی عهد قاجار و دوره پهلوی اول است. بزرگمردی که زاده چهاردهم شهریورماه یکهزار و دویست و پنجاه و سه خورشیدی در بغداد و درگذشته به تاریخ چهاردهم امردادماه یکهزار و سیصد و بیست خورشیدی در بندرعباس است.

مطالعات پژوهشی و روایت های داستانی این فیلم، بر اساس اسناد نگهداری شده در گنجینه های شخصی و موزه های ملی، کتب و پژوهشنامه های خلیج فارس شناسی گردآوری و مستندسازی شده است.

این اثر، در واحد تولید مستند صدا و سیمای مرکز خلیج فارس تهیه و پس از طی شدن فرآیند تولید، در شبکه های مختلف تلویزیونی سراسری و استانی از جمله شبکه مستند به مناسبت روز ملی خلیج فارس پخش خواهد شد.

گفتنی است، اکران و نمایش نسخه نهایی فیلم مستند «سدید» به همراه نشست گرامیداشت شخصیت و بازشناسی آثار این چهره ماندگار منطقه خلیج فارس با این چهره ماندگار هزاره اخیر خلیج فارس و بازشناسی خدمات و آثار این شخصیت مهم فرهنگی و تمدنی، با حضور جمعی از پژوهشگران، اهالی فرهنگ و رسانه جزیره جهانی قشم در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در سینما سیتی سنتر قشم برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا