سلامت

طیور بومی و روستایی جزیره قشم واکسینه شدند

رییس اداره دامپزشکی قشم گفت: ۹ هزار و ۵۲۱ قطعه طیور بومی این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون علیه بیماری نیوکاسل واکسینه و ایمن شدند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل یک برنامه مهم و تاثیر گذار سازمان دامپزشکی کشور است که علاوه بر جلوگیری از سرایت و انتشار بیماری به مرغداری های صنعتی، ارتقا ضریب بهداشت عمومی و امنیت غذایی، نقش مهمی در کمک به اقتصاد خانوار روستایی و ایجاد انگیزه در مردم جامعه محلی این جزیره دارد.

وی ادامه داد: در این طرح، طیور بومی و روستایی در سطح جزیره از طریق واکسن آشامیدنی علیه بیماری نیوکاسل به صورت رایگان واکسینه شدند.

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که از مرغ ها و سایر پرندگان به انسان ها منتقل می ‌شود کنترل این بیماری در استرالیا شامل واکسیناسیون، نظارت، گزارش سریع بیماری و استاندارد های بالای زیست ایمنی است.

این بیماری توسط برخی ویروس های سروتیپو پارامیکسیو که مربوط به پرندگان است در سراسر جهان از جمله استرالیا شیوع پیدا کرده است و تقریبا در تمام گونه های پرندگان مشاهده می ‌شود.

انتقال این بیماری به انسان ها بسیار نادر است با این حال در صورتی که یک فرد از گوشت پرندگان آلوده به این بیماری تغذیه کند، ممکن است به مدت یک تا ۲ روز دچار سردرد و علایم بیماری آنفولانزا شود اما با این وجود با خوردن گوشت پرندگان آلوده به این بیماری، خطری تهدید کننده سلامتی انسان نخواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا