اجتماعی

قشمی ها بیش از ۴۰ هزار جلد کتاب به امانت گرفتند

 رییس اداره کتابخانه های شهرستان قشم گفت: مردم علاقمند به مطالعه در این شهرستان مرزی از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار و ۶۶۴ جلد کتاب به امانت گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم به نقل از ایرنا، امینه دریانورد  با تبریک هفته “کتاب، کتابخوانی و کتابدار” افزود: کتاب یکی از مفیدترین و ارزشمندترین تولیدات بشر بوده و این میراث ماندگار در بردارنده عصاره فرهیختگان و نخبگان هر ملت و حاصل تجربه های علما و فضلای آن جامعه است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون افراد مراجعه‌ کننده به کتابخانه‌های این شهرستان مرزی ۶ هزار و ۹۹۳ جلد کتاب فلسفه، ۱۵ هزار و ۵۷۴ جلد کتاب ادبیات فارسی، ۶۵۵ جلد کتاب تاریخ و جغرافیا، یکهزار و ۲۹۷ جلد کتاب علوم عملی، یکهزار و ۵۷۰ جلد کتاب دینی، ۱۷۰ جلد کتاب هنر، ۴۵۷ جلد کتاب زبان و پنج هزار و ۸۲۹ جلد کتاب علوم اجتماعی امانت گرفته‌اند.

رییس اداره کتابخانه های شهرستان قشم با اشاره به اینکه شمار اعضای کتابخانه های عمومی این شهرستان به ۶۸ هزار و ۷۴۵ نفر رسیده است که از این تعداد ۲۸ هزار و ۸۱ نفر عضو کودک و ۴۰ هزار و ۶۶۴ نفر عضو بزرگسال هستند، گفت: این جمعیت ظرفیت خوبی برای برنامه ریزی های فرهنگی در بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس است.

دریانورد اضافه کرد: در رده‌بندی تحصیلی اعضای این کتابخانه ها شامل ۲۸ هزار و ۸۱ نفر در مقطع ابتدایی، چهار هزار و ۶۸۸ نفر در مقطع متوسطه، ۳۹۹ نفر در مقطع کاردانی، یکهزار و ۶۲۵ نفر در مقطع کارشناسی، ۴۲۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۶۱ نفر در مقطع دکترا ثبت شده است.

وی در ادامه از برگزاری ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی در جزیره پهناور قشم همزمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی خبر داد و گفت: برنامه های در نظر گرفته شده برای هفته کتاب با هدف انس و الفت بیشتر تمام اقشار به ویژه کودکان و نوجوانان با مطالعه و کتابخوانی، در راستای ارتقای آگاهی و بینش جامعه است و نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در خانواده های دارای فرزند نوجوان و جوان از رویکردهای اصلی آن است.

رییس اداره کتابخانه های قشم برگزاری جشن هفته کتاب، نشست ها و مسابقات مربوط به کتابخوانی، تندخوانی و جمع خوانی، نمایشگاه کتاب های نورسیده و نمایشگاه نقاشی با موضوع کتاب از جمله مهمترین برنامه هایی است که در این هفته به مرحله اجرا درخواهند آمد.

وی اعلام کرد: آیین شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، نشست های تخصصی کتابخوانی و بازدید دانش آموزان از کتابخانه ها از دیگر برنامه های این هفته است.

دریانورد یادآور شد: رایزنی‌های لازم با اداره آموزش و پرورش شهرستان قشم به منظور اجرای هرچه بهتر برنامه های هفته کتاب و کتاب‌خوانی در مدارس نیز به عمل آمده است.

وی تاکید کرد: از آنجایی که آینده کشور متعلق به نوجوانان و دانش آموزان است در برنامه ریزی برای این هفته تلاش کردیم تا نقش آنان برای اجرای برنامه ها پررنگ تر باشد.

وی گفت: اکنون ۱۵۵ هزار و ۲۸۷ نسخه کتاب در ۱۳ کتابخانه روستایی و شهری جزیره قشم وجود دارد که در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

در تقویم رسمی کشور، ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه به نام هفته کتاب و کتابخوانی نام گذاری شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا