مذهبی

جاماندگان اربعین در قشم عزای حسینی برپا کردند

مردم مومن و خداجوی جزیره قشم عصر (چهارشنبه)  همزمان با اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) با حضور پرشور در برگزاری مراسم پیاده‌ روی و عزاداری جاماندگان اربعین در این شهرستان مرزی به سوگ سیدالشهدا و یاران کربلا نشستند.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، سوگواران حسینی در جزیره قشم نگین خلیج فارس که امسال سعادت حضور در مراسم پیاده روی اربعین در کربلای معلی را نداشتند، در اجتماعی عظیم در مسیری مشخص شده پیاده رفتند و در عزای حسینی بر سر و سینه زدند.

در این مراسم پیاده روی نمادین عاشقان و شیفتگان آل الله در شهرستان قشم با به راه انداختن دسته ها و هیات های عزاداری با دلی اندوهگین و چشمانی اشک بار در رثای شهدای دشت نینوا و در سوگ شهادت مظلومانه سید آزادگان جهان؛ حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش مرثیه غم سرودند.

مشتاقان پیاده روی بزرگ اربعین در مسیر کربلا که نتوانستند به حرم یار سفر کنند، با سر دادن شعار لبیک یا حسین (ع)، لبیک یا زینب (س) حرکت خود را از میدان شهید سرافراز سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی آغاز و با پای پیاده فاصله میدان سردار دلها را به سمت یادمان شهدای گمنام شهرک امام حسن مجتبی علیه السلام طولا را همگام با قدم های راهپیمایان حاضر در آیین اربعین حسینی در شهر مقدس کربلا راهپیمایی کردند.

مسیر منتهی به یادمان شهدای گمنام شهرک امام حسن (ع) همزمان با اربعین حسینی شاهد حضور صدها قشموند شیفته حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بود که با حمل بیرق‌ های سیاه به نشانه عزا برای عرض تسلیت با پای پیاده خود را به مزار شهدای خوش نام رساندند.

در مسیر پیاده‌ روی جاماندگان اربعین حسینی در سرزمین آب و آفتاب، هفت موکب ثابت برپا و به شرکت کنندگان در این اجتماع عظیم خدمات ارایه دادند و با پخش شربت، خرما، شکلات و نظایر آن از عزاداران پذیرایی کردند.

مردم مومن و خداجوی شهرستان مرزی قشم با در دست داشتن پارچه نوشته های “لبیک یا حسین”، “حیاتنا الحسین”، “جامانده ام” و “هیهات من الذله” – (محال است تن به ذلت بدهیم) ارادت و سرسپردگی خود را خاندان رسول الله (ص) به نمایش گذاشتند.

حضور جوانان مومن و متدین جزیره قشم در مسیرهای منتهی به یادمان شهدای خوش نام شهرک امام حسن (ع) طولا به نیت پخش نذورات و پذیرایی از جاماندگان اربعین حسینی در هشت کیلومتر مسیر پیاده‌ روی پررنگ بود.

نهضت قیام امام حسین (ع) در برابر ظلم آنچنان آتشی در دل‌ ها بر افروخته که نه فقط در کربلا، بلکه در جزیره قشم در کنار آب های فیروزه ای خلیج فارس نیز عاشقان و محبان خود را به پیاده‌ روی اربعین، عزاداری و نوحه‌ خوانی واداشته تا جایی که گویا تمام شهر و جزیره به ردپای اربعین حسینی مزین شده است.

اربعین به عنوان چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) و یارانش در صحرای کربلا در میان آزادیخواهان جهان و بخصوص شیعیان از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است و بنا بر روایات اربعین حسینی در واقع به عنوان سالروز بازگشت اسرای کربلا از شام به عراق بمناسبت چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) در ۲۰ صفر سال ۶۱ هجری قمری است.

اربعین به عنوان تنها بزرگداشت چهلمین روز شهادت امام معصوم در تقویم شمسی و قمری به ثبت رسیده و بر اساس یافته های پژوهشگران اسلامی و دینی این نخستین و تنها مراسم اربعین در دنیای اسلام است.

مطابق تقویم ۱۴۰۲، امروز چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه برابر با ۲۰ صفر ۱۴۴۵، اربعین حسینی است.

بیش از چهل روز است که خیمه عزای سالار شهیدان در جای جای این کُره خاکی برپا شده، از هر سو صدای کویش طبل ها، نوای مویه شروه خوان ها و بانگ چاووشان به گوش می رسد.

بیش از چهل روز است که فریاد «لبیک یا حسین (ع)» بی امان در عرش الهی طنین افکنده، عطر حسینی بر سر تا سر شهر پاشیده شده و مشام زمین آکنده از عطر وجود راد مردی است که عظیم ترین قصه عاشقی، جاودانگی و دلدادگی را رقم زد.

چهل روز است که کائنات؛ داغ بر سر نی شدن «آفتاب» را سر بر شانه های آسمان؛ زار زار در خود می گریند؛ مولا جان؛ تو همانی که نمی ‌توان نامت را شنید و نگریست.

«صلَّی اللهُ عَلَیکَ یَا اَبَاعَبدِاللهِ وَ عَلیَ الْمُسْتَشْهِدِینَ بَینَ یَدَیکَ وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهْ» عاشقان و دلسوختگانت؛ در چهلمین روز از عزای جانکاهت؛ آمده اند و بی امان نوای “لبیک یا حسین(ع) ” را در گوش زمان فرباد می زنند و بر سر و سینه زنان؛ جامه را بر تن چاک می کنند.

یا حسین؛ از آن روزی که مردمان کوردل، در ظلمت خوفناک شب های کوفه، عهد و پیمان خود را زیر چکمه های بی غیرتی و بی وفایی لگد مال کردند و فاجعه ای سرخ را رقم زدند؛ سالیان زیادی در سیاهه عمر روزگار ورق خورده است.

اربعین حسینی امسال هم مظهر تجلی پیام و هدف جاوید نهضت جهانی عاشورا است و این همه دل عاشق که آمده و بر آستان آن حقیقت همیشه زنده تاریخ، ادای احترام می کنند؛ نشان از این حقیقت صریح و روشن است.

شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع) امسال نیز با سینه فراغ آمده اند تا درسی نو از نهضت بالنده و تا ابد جاوید عاشورا بگیرند و راه و رسم عاشقی و دلدادگی را آگاهانه تر و عاشقانه تر از همیشه مرور کنند.

امروز سر سپردگان و دلدادگان مکتب عاشورا در شهرستان مرزی قشم با حضور در مساجد، حسینیه ها، تکایا، امامزادگان و گلزار شهدا و با قرائت زیارت اربعین و اقامه عزای سید آزادگان جهان؛ با پرچمدار عزت و آزادگی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) تجدید عهد و پیمان کردند.

ستاد فرهنگی اربعین بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب و توصیه‌ های رهبر معظم انقلاب اسلامی، در هماهنگی با دولت عراق، شعار «حیاتنا الحسین» را به عنوان شعار اربعینی امسال انتخاب کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا