اقتصادی

قرارداد خرید پنج‌هزار مترمکعب آب بین آبفا و قشم مولد امضا شد

 همزمان با هفته دولت و با حضور استاندار هرمزگان طی مراسمی قرارداد خرید تضمینی  پنج هزار مترمکعب آبِ در شبانه روز برای پایداری منابع آبی ۲ شهر و هفت روستا بین شرکت آب و فاضلاب استان و شرکت قشم مولد امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، استاندار هرمزگان روز چهارشنبه در حاشیه امضای این قرارداد گفت: با امضای این قرارداد، نیاز آبی شهرهای درگهان و لافت و روستاهای پیرامونی از این محل تامین آب می‌شوند.

مهدی دوستی با اشاره به اینکه همزمان با امضای این قرارداد، عملیات احداث خط انتقال آب از آب شیرین کن قشم مولد به لافت و هفت روستا آغاز شد، بیان کرد: پروژه های آبرسانی هرمزگان به خصوص جزیره قشم با حمایت ویژه رئیس جمهور عملیاتی شده است.

دوستی خاطرنشان کرد: این حمایت‌ها باعث شده تا شاهد رشد چند برابری سرمایه گذاری در حوزه آب باشیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اظهار کرد: دولت پای کار آبرسانی هرمزگان است و وزیر نیرو هر ۲ هفته یک بار در خصوص آب هرمزگان نشست برگزار کرده و پیشرفت پروژه‌ها بررسی و اعتبار لازم تزریق می‌شود که امیدواریم با این حمایت‌ها مسئله آب این استان به‌ویژه قشم حل شود.

افزوده شدن ۴۰ درصد به ظرفیت تولید آب شیرین جزیره قشم در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان نیز در این مراسم با افزوده شدن ۴۰ درصدی به ظرفیت تولید آب شیرین جزیره قشم در ۲ ساله دولت سیزدهم گفت: با انعقاد قرارداد با شرکت قشم مولد، این شرکت روزانه پنج هزار مترمکعب آب تولیدی در اختیار آبفا قرار می‌دهد که از طریق اجرای خط انتقالی که در این روز کلنگ زنی شد و آب تولیدی به مناطق مورد هدف منتقل می‌شود.

عبدالحمید حمزه پور افزود: با این هدف، عملیات اجرای خط انتقال به طول هشت کیلومتر و احداث ایستگاه پمپاژ آغاز شد که باعث پایداری آب در مناطق یاد شده خواهد شد.

وی، اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه را ۹۲۰ میلیارد ریال عنوان کرد که باعث تحول در بخشی از شهرستان قشم خواهد شد.

مدیرعامل آبفا هرمزگان افزود: با وارد مدار شدن آب تولیدی این تاسیسات که با اجرای خطوط انتقال یادشده با تلاش شبانه‌روزی پیش بینی شده، ظرف سه ماه، حجم قابل توجه آب وارد چرخه بهره‌برداری می‌شود و انتظار دیرینه مردم این منطقه که دست یابی به پایداری آب مورد نیاز است، محقق خواهد شد.

وی سرمایه گذاری صورت گرفته برای تاسیسات شیرین سازی افزون بر یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: با حمایت‌های ویژه استاندار علاوه بر این ظرفیت، تأسیسات شیرین سازی غرب قشم با ظرفیت چهار هزار مترمکعب و افزایش ظرفیت تاسیسات شهر سوزا به میزان ٥٠٠ مترمکعب نیز در مرحله نهایی است و به زودی وارد چرخه تولید و بهره‌برداری خواهند شد.

به گفته وی، با مجموع این ظرفیت‌ها و با همت و تلاش شبانه و روزی ۲ ساله دولت سیزدهم، افزون بر ٤٠ درصد به ظرفیت تولید آب شیرین در جزیره قشم افزوده شده است.

حمزه پور در این مراسم با اشاره به اهمیت امضای این قرارداد و اجرای خط انتقال افزود: شهرستان قشم به دلیل اقلیم حاکم بر آن، تنها گزینه تامین آب شرب آن، شیرین سازی آب دریاست که به دلیل وجود این ظرفیت و تسریع در رفع تنش آبی، قرارداد خرید تضمینی آب، با حضور استاندار هرمزگان امضا شد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های آبرسانی برای دولت سیزدهم از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: در همین راستا دولت از پروژه‌هایی که در کمترین زمان ممکن، بیشترین تاثیر بر رفع تنش آبی بگذارد، استقبال می‌کند که این اتفاق نیز در راستای تحقق همین سیاست است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا