هواشناسی

هواشناسی قشم: نیمه شرقی تنگه هرمز و دریای عمان مواج است

رییس اداره هواشناسی قشم با بیان اینکه نیمه شرقی تنگه هرمز و دریای عمان در ساعت های صبح تا ظهر (جمعه) با وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی مواج است، گفت: بیشینه سرعت باد در این مناطق در محدوده ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع امواج دریا، تا ۱.۵ متر پیش بینی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری، با تداوم فعالیت سامانه کم فشار فصلی در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب ناپایداری های جوی در ارتفاعات استان هرمزگان، برخی مناطق مرکزی و محدوده تنگه هرمز پیش بینی می شود.

وی ادامه‌ داد: از این رو توصیه می شود شناورهای سبک صیادی و قایق های تفریحی از رفت و آمد خودداری کنند و تمهیدات لازم برای آمد و شد ایمن سایر شناورها صورت پذیرد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب نیز در ارتفاعات استان هرمزگان (به ویژه ارتفاعات شرقی و شمالی) و برخی نقاط ساحلی و دریایی به ویژه تنگه هرمز، رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار باران و رعد و برق، تُندباد لحظه ای، گرد و غبار و مواج شدن موقت دریا پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: توصیه می شود در این ساعت ها احتیاط های لازم در رفت و آمدهای دریایی صورت پذیرد و با توجه به ماهیت رگباری بارش ها و تقویت نقطه ای آن، از رفتن به مناطق مرتفع و آمد و شد در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی اجتناب شود.

وی با بیان اینکه در پاره ای نقاط مرکزی استان هرمزگان نیز که شرایط بارشی مهیا نیست، تُندباد لحظه ای، گرد و خاک موقت و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود، گفت: از روز شنبه تا سه شنبه (۲۱ تا ۲۴ مرداد)، با وزش بادهای ۱۲۰ روزه در جنوب شرق کشور، در برخی از نقاط شرقی استان وقوع گرد و غبار و کاهش دید افقی محتمل خواهد بود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم اعلام کرد: از نظر دمایی، از روز یکشنبه (۲۲ مرداد) افزایش نسبی دما به ویژه در مناطق شرقی استان پیش بینی می شود.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴گانه خلیج فارس، یکی از مهم‌ ترین و راهبردی‌ ترین استان‌ های ایران است که از جاذبه‌ های منحصر به فردی چون جنگل‌ های بی‌ همتای حرا و مرغوب‌ ترین مروارید جهان و ده‌ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌ النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب‌ های نیلگون آن می‌ درخشد.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.

دریای عُمان، (دریای مَکران یا خلیج مَکران)، پهنه‌ای آبی و خلیجی است که از غرب به تنگه هرمز، خلیج فارس و امارات متحده عربی از شمال به ایران، از شرق به اقیانوس هند و از جنوب به کشور عمان محدود می‌شود و ۵۴۵ کیلومتر طول و ۱۸۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا