هواشناسی

تمهیدات لازم برای رفت و آمد ایمن شناورها در تنگه هرمز ضروری است

رییس اداره هواشناسی قشم با پیش بینی افزایش سرعت باد جنوب شرقی در تنگه هرمز، شرق خلیج فارس و دریای عمان و متلاطم بودن دریا برای امروز (یکشنبه) توصیه کرد از رفت و آمد شناورهای سبک صیادی و قایق های تفریحی اجتناب شود و تمهیدات لازم در بنادر و اسکله های استان هرمزگان برای آمد و شد ایمن سایر شناورها صورت پذیرد.  

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، محمد کاملی دیرستانی روز یکشنبه با توصیف و پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم اظهار داشت: در هفته جاری با حاکمیت جریانات فصلی در استان هرمزگان، نا پایداری وضعیت جوی و دریایی در این استان تداوم خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه دریا در روز جاری به ویژه در تنگه هرمز با وزش باد نسبتا شدید جنوب شرقی نسبتا مواج خواهد بود، گفت: سرعت باد گاه به بیش از ۴۵ کیلومتر بر ساعت و بیشینه ارتفاع امواج دریا به محدوده ۱۸۰ سانتی متر خواهد رسید و سبب اختلال در رفت و آمدهای دریایی خواهد شد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: در روز جاری، آسمان استان بیشتر ابری، هوا همراه با غبار محلی و در ساعت های بعدازظهر و شب در ارتفاعات به ویژه ارتفاعات شرقی و شمالی، همراه با رشد ابر، رگبار باران و رعد و برق، احتمال تگرگ و تند باد لحظه ای پیش بینی می شود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از این رو توصیه می شود شهروندان در این ساعت ها از رفتن به مناطق مرتفع و قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی اجتناب کنند و با توجه به ابرناکی آسمان، احتمال بارش خفیف باران در برخی نقاط ساحلی و دریایی نیز دور از انتظار نیست.

وی گفت: تا روز دوشنبه (دوم مردادماه) تحت تاثیر بادهای ۱۲۰ روزه‌ جنوب شرق کشور، در برخی از مناطق شرقی استان، افزایش باد، بروز گردوغبار و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نخواهد بود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم افزود: از نظر دمایی تغییر قابل ملاحظه ای مورد انتظار نیست.

وی بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۳۲ درجه و ۸۸ درصد و شهر قشم را ۳۲ درجه و ۸۲ درصد اعلام کرد.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا