سلامت

دوره آموزشی – ترویجی پیشگیری از بیماری تب کریمه در قشم برگزار شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم از برگزاری دوره آموزشی – ترویجی بیماری های مشترک انسان و دام با موضوع پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو با هدف آشنایی هر چه بیشتر جزیره نشینان و روستاییان ساکن در سرزمین آب و آفتاب با این بیماری و راه های جلوگیری از ابتلا به آن خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خبرقشم، مالک یزدان پناه اظهار داشت: به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری تب کریمه – کنگو و آشنایی دامداران، قصابان و مردم جامعه محلی با عوارض این بیماری، برگزاری دوره های آموزشی – ترویجی برای افراد در معرض خطر ضروری است.

وی ادامه داد: در این دوره آموزشی که در روستای مسن این جزیره همزمان با انجام سم پاشی رایگان جایگاه های دام روستایی با مشارکت اداره دامپزشکی شهرستان مرزی قشم انجام شد شرکت کنندگان با راههای مقابله و پیشگیری از این بیماری و اقدامات لازم در صورت مشاهده موارد مشکوک با آن آشنا شدند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم توضیح داد: تب کریمه – کنگو بیماری ویروسی حاد و مشترک بین دام و انسان است که نخستین موارد بیماری در سال ۱۹۴۴ در جزیره کریمه شوروی سابق و سپس در سال ۱۹۵۶ در “کنگو” مشاهده شد.

یزدان پناه اضافه کرد: گاو، گوسفند، بُز، خرگوش، خار پُشت، شتر مرغ، مرغ شاخدار، موش و برخی پرندگان مهاجر به عنوان ناقلان کنه در آلودگی نقش دارند.

وی، راههای انتقال این بیماری را به انسان را از طریق گزش کنه آلوده به ویروس، تماس و له کردن کنه با دست، تماس با خون، ترشحات و بافت های آلوده دام، انتقال از راه تماس با خون، ترشحات و بافت های آلوده انسان در مرحله بیمارستانی عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قشم بیان کرد: افرادی که با دام و فرآورده های خام دامی سر و کار دارند اعم از دامپزشکان، قصابان، کارکنان کشتارگاه، خانم های خانه دار، دامداران و پرسنل بیمارستان که با افراد بیمار در ارتباط هستند، در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

وی از قشموندان خواست تا مبارزه با این ویروس را جدی بگیرند و از خرید گوشت های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی و کشتار غیرمجاز دام پرهیز کنند و در صورت بروز تب ناگهانی، سردرد شدید، درد شدید در پشت کمر و گردن، خون دماغ، خونریزی لثه، استفراغ خونی، خونریزی وسیع و دفع خون از ادرار و مدفوع در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا