گردشگری

آغاز ساماندهی محيطی قلعه پرتغالی‌های قشم

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از آغاز ساماندهی محيطی قلعه پرتغالی های قشم خبر داد.
به گزارش خبرقشم، ایوب زارعی با اعلام این خبر گفت: قلعه پرتغالی‌ها قشم مهمترين محوطه گردشگري تاریخی در شهر قشم است كه سالانه مورد بازديد گردشگران داخلی و خارجی قرار مي گيرد.
وی ادامه داد: هدف این پروژه ساماندهی پيرامون این محوطه تاریخی جهت ارتقای گردشگری جزیره می باشد.
زارعی در تشریح اقدامات در حال اجرای این پروژه، بیان کرد: پاكسازی داخلي، برداشت نخاله ها، ساماندهی كيوسك نگهبانی، تعمير ويترين اشيای موزه، هرس درختچه ها، تهيه پايه سنگي توپ جنگي و ساير موارد شروع شده و تا پایان شهریور ماه سال جاری ادامه دارد.
به گفته مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم انجام مرمت اضطراری این محوطه تاریخی جزو برنامه‌هایی است که در آینده نزدیک به مرحله اجرا درخواهد آمد.
بنابراین گزارش های باستان شناسی بخشی از قلعه پرتغالی‌های قشم که به احتمال در دوره ساسانی پی ریزی شده بود با پلان ذوزنقه ای در سالهای آخرین حضور پرتغالی ها به دستور آلفونسوآلبر کرک در مساحتی حدود 2 هزار متر مربع ‏ساخته می‌شود.
از مصالح بکار رفته در ساخت قلعه که در امتداد خط ساحلی و ضلع شمالی قشم قرار دارد ‏می‌توان به سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی اشاره کرد که از استحکام خوبی برخوردار بوده‌اند و تا به ‏امروز قسمت‌هایی از آن پابرجا مانده است.
کاربرد اصلی قلعه، انباری بزرگ یا محلی برای تامین آب مصرفی دژهایی چون دژهای هرمز، قشم و لارک را به عهده داشت. آب مصرفی قلعه را آب باران و آب چاه تامین می‌کردند که توسط کانالی زیرزمینی در برکه‌ها و حوض‌های قلعه نگهداری می‌شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا