اخبار مهماقتصادی

تبدیل قشم به هاب انرژی اولویت دولت است/تکمیل زنجیره بسته‌بندی محصولات نفتی در قشم

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه‌‎‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تبدیل جزیره قشم به هاب انرژی منطقه یکی از اولویت‌های دولت است که در همین راستا برنامه‌ریزی شده و جذب سرمایه نیز در این حوزه در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبرقشم، مختار گرشاسبی سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم امروز در تشریح این خبر گفت: منطقه آزاد قشم به دلیل برخوردار بودن از موقعیت ویژه حمل و نقل و اقتصاد دریامحور، نیروگاه‌های برق. اسکله‌های نفتی و خطوط انتقالی و همچنین دارا بودن ذخایر قابل توجه نفت و گاز یکی از نقاط مناسب کشور برای جذب سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: تبدیل جزیره قشم به هاب انرژی منطقه یکی از اولویت‌های دولت است که در همین راستا برنامه‌ریزی شده و جذب سرمایه نیز در این حوزه در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

به گفته گرشاسبی، تراز تجاری منطقه آزاد قشم به واسطه صادرات محصولات تولیدی نفت و مشتقات نفتی پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم مثبت شده و چهاردهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و نهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی فرصتی بود تا قشم با حضور پررنگ جایگاه ویژه خود در حوزه انرژی منطقه را نشان دهد.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: پیش از این هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد به عنوان نمونه‌ای موفق در تامین سرمایه در قشم حضور داشته و در حاشیه نمایشگاه با بانک‌های صادرات و ملل برای تامین مالی طرح‌های زیرساختی در جزیره قشم جلسات موفقی برگزار و بسته‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و انرژی ارائه شد.

وی همچنین تکمیل زنجیره بسته‌بندی محصولات نفتی را یکی دیگر از برنامه‌های آتی سازمان منطقه آزاد قشم برشمرد و اضافه کرد: برای راه‌اندازی یک واحد بشکه‌سازی در منطقه و در این نمایشگاه با سرمایه‌گذاران این حوزه مذاکرات لازم انجام شد.

به گفته گرشاسبی، قشم به دلیل ظرفیت‌های ویژه در تامین آب و برق و دارا بودن اسکله صادراتی محل مناسبی برای استقرار صنایع آب بر است و تقاضای سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی شهر سیلیکون در این جزیره یکی دیگر از بسته‌های درخواست سرمایه‌گذاری بود که در این نمایشگاه به سازمان ارائه شد.

وی موضوعات دیگر همچون ایجاد پارک پتروشیمی، توسعه میدان‌های جدید نفت و گاز و ایجاد آب‌شیرین‌کن را از درخواست‌های سرمایه گذاری دانست که جهت بررسی به دست سازمان منطقه آزاد قشم رسید.

گرشاسبی در پایان خاطرنشان ساخت: در مدت زمان برگزاری این نمایشگاه علاوه‌بر سرمایه‌گذاران، مسئولان ارشد دولتی نیز از غرفه منطقه آزاد قشم بازدید کرده و با سیاست‌های این سازمان در راستای تبدیل جزیره به هاب انرژی کشور آشنا شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا