گردشگری

بنادر مسافری قشم برای حضور گردشگران ایمن سازی شد

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در تعطیلات نوروز امسال بنادر مسافری مروارید خلیج فارس با شرایط ایمن آماده خدمات دهی به گردشگران نوروزی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم به نقل از ایرنا، علی گل امینی  افزود: استقرار شناورهای ناجی و امدادرسان، شناورهای مهار کننده آتش(آتشخوار)، استقرار نیروهای امداد و نجات از «اورژانس ۱۱۵»، «هلال احمر ۱۱۲» و «آتش نشانی ۱۲۵» با خودروهای عملیاتی در بنادر مسافری بنادر پهل، لافت و شهید ذاکری این جزیره از مهمترین اقدامات برای ایمن سازی سفرهایی دریایی در ایام نوروز ۱۴۰۱ است که با همکاری ارگانهای ذیربط صورت پذیرفته است.

وی ادامه داد: از روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا روز جاری بنادر لافت و پهل بعد از سال ۹۷ که بیشترین میزان تردد گردشگر را قبل از سال های کرونایی شاهد بود؛ حجم بسیار بالایی از مسافران و گردشگران را پذیر است.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: همزمان با سال نو میزان تردد مسافر و گردشگر در بندر شهید ذاکری قشم با حجم بالایی روبرو است که این میزان مسافر لزوم افزایش میزان ایمنی متناسب و مناسب با استانداردهای ایمنی بنادر را ایجاب می کند که در همین راستا حداکثر تمهیدات و شرایط لازم برای ایجاد سفری ایمن برای مسافران مهیا شده است.

گل امینی توضیح داد: ایمن بودن کانال های ورودی برای تسهیل در تردد شناورها از مزایای قابل توجه بنادر مسافری لافت، پهل و بندر شهید ذاکری است که لایروبی حوضچه های تردد شناور و کنار اسکله ها همواره مورد توجه و پایش بوده و این مهم از الزاماتی است که همواره  مورد نظر خواهد بود.

وی گفت: برای نخستین بار در بندر مسافری شهید ذاکری قشم باجه خرید بلیط اینترنتی ایجاد شده که گردشگران با وارد کردن کد ملی که منتج به ارائه اطلاعات بعدی و هویتی آنان می شود می توانند بلیط خود را تهیه کنند، استقرار این باجه از نکات قابل توجه ای است که موجب تسهیل و تسریع در صدور بلیط گردشگران شده است.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: قابل توجه اینکه در ۲۵ تا ۲۸ شروع سفرهای نوروزی تقریبا افزایش ۶۰ درصدی گردشگر و خودرو را در مبادی ورودی شاهد هستیم که این موضوع علاوه بر مقدماتی که برای ایجاد سفری امن را برای مجموعه سازمان منطقه آزاد قشم ایجاد کرده که رعایت دقیق دستورالعمل های ایمنی توسط مسافران و گردشگران را نیز ایجاب می کند.  

وی تاکید کرد: اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مسافران و گردشگران ورودی و خروجی از جزیره قشم سرزمین عجایب هفتگانه در خصوص سفرهایی دریایی و حوادث ناشی از آن می تواند در کاهش حوادث دریایی بسیار موثر باشد.

 بنادر لافت و پهل به عنوان بنادر هوشمند فعال سازی خواهند شد

گل امینی افزود: بنادر لافت و پهل در سازمان منطقه آزاد قشم در سال جدید به عنوان نخستین بنادر در مناطق آزاد کشور به عنوان بنادر هوشمند فعال سازی خواهند شد که هوشمند سازی بنادر یاد شده موجب تسهیل و تسریع در تردد خودروها و جابجایی آسان، کاهش مدت زمان انتظار در جابجایی خودرو، کاهش ترافیک ناشی از انتظار، سهولت در پرداخت و دریافت مدارک و همچنین عوارض، ایجاد نظم و مدیریت مناسبتر در ساماندهی و سازماندهی همکاران جهت ارائه خدمات بهتر در مبادی ورودی و خروجی و ارائه تسهیلات بهتر، ایجاد ایمنی بهتر در ورود و خروج خودروها در شناورها و امکان ایجاد استانداردهای ایمنی مطلوبتر و کاهش تصادفات ناشی از ترافیک خارج و داخل بنادر و سایر مواردی خواهد بود.

وی گفت: ایجاد بنادر هوشمند در کوتاه مدت موجب کاهش هزینه های سوخت مصرفی و استهلاک قطعات و ایمنی بیشتر جاده ها منتهی به جزیره قشم به خصوص در فصل های مسافری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: همچنین ایجاد سیستم هوشمند با برنامه ریزی دقیق و تعمیم مطلوبیت های مترتب بر این سیستم، می تواند موجب ارتقاء مدیریت شهری و تحول مناسب در میزبانی مناسبتر از گردشگران شده و رضایتمندی بیشتری را در جهت ارائه خدمات مطلوب فراهم آورد.

وی اعلام کرد: هوشمند سازی بنادر لافت و پهل در مرحله مطالعات اولیه و برنامه ریزی قرار داشته است که انتظار و امید است پس از راه اندازی این بنادر در قالب بنادر هوشمند و به صورت پایلوت، این تحول در راستای ارتقاء سایر بنادر تجاری و مسافری به بنادر نسل نوین مورد برنامه ریزی و اقدام قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا