اخبار مهماقتصادی

قشم دروازه ورود دانش جدید از دنیا به ایران خواهد شد

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در دیدار رییس جهاد دانشگاهی کشور با وی گفت: ما برای توسعه متوازن و حفظ میراث فرهنگی قشم بنا داریم برپایه دانش روز حرکت کنیم و در این راه به کمک مراکز علمی و پژوهشی از جمله جهاد دانشگاهی نیاز داریم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرقشم، دکتر افشار فتح الهی در این دیدار با تشریح ظرفیت های طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی جزیره قشم افزود: جهاد دانشگاهی با توجه به این ظرفیت ها می تواند در حوزه های مختلف توسعه این جزیره به ما کمک کند.
وی با اشاره به هدف گذاری توسعه چهارساله جزیره قشم بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری که استفاده موثر از سواحل جنوبی و اقتصاد دریا محور را مورد تاکید قرار داده است، تصریح کرد: متاسفانه در گذشته فعالیت هایی در این جزیره به نام توسعه صورت گرفته که کاملا غیراقتصادی، غیرعلمی و آسیب زا برای طبیعت از جمله در عرصه پرورش میگو و ماهی بوده است که نیاز است جهاد دانشگاهی با ایجاد مجتمع های علمی و بر پایه تکنولوژی روز و همچنین در قالب مشاغل خانگی در این عرصه ورود کند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود، جزیره قشم را دروازه ورود دانش جدید از دنیا به ایران خواند و گفت: ما برای ایجاد مجموعه های علمی مشترک بین المللی و اتصال به دانشگاه های بزرگ دنیا درحال عقد تفاهم نامه با دانشگاه های تهران و شریف هستیم و آمادگی داریم که با جهاد دانشگاهی هم در این خصوص تفاهم نامه امضاء کنیم.
به گفته دکتر فتح الهی یک مرکز علمی خاص جهاد دانشگاهی را می توان برای برقراری ارتباط با دنیا در جزیره قشم تاسیس کرد و سازمان منطقه آزاد قشم آماده برداشتن گام های عملی برای اجرای این طرح های بزرگ علمی در جزیره است.
براساس این گزارش دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور نیز در این دیدار با تشریح فعالیت ها و دستاوردهای علمی این نهاد انقلابی دانشگاهی از جمله ایجاد مراکز علمی در تهران و مراکز استان ها به خالی بودن جای یک مرکز بین المللی علمی در میان فعالیت های این نهاد اشاره کرد و گفت: جزیره قشم موقعیت منحربفردی در این خصوص دارد که اگر سرمایه گذاری انجام شود ما آماده تاسیس این مرکز در قشم هستیم.

دکتر محمد دل پسند رییس جهاد دانشگاهی استان هرمزگان نیز در این دیدار با اشاره به انجام نشدن تفاهم نامه قبلی از آمادگی جهاد دانشگاهی برای رساندن میانگین تولید میگو در قشم به استانداردهای جهانی به شرط ارائه زمین، صدور مجوز و اعمال حاکمیت از سوی سازمان منطقه آزاد قشم شد.
این گزارش حاکی است در پایان این دیدار، مرکز فرهنگی رفاهی جهاد دانشگاهی با حضور دکتر افشار فتح الهی سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور و حجت الاسلام غلامرضا حاجبی امام جمعه شهرستان قشم و جمعی از مقامات سازمان، استان و شهرستان در قشم افتتاح شد.
گفتنی است ساختمان این مرکز که در زمینی به مساحت 440 متر مربع با 1200 مترمربع زیر بنا در 5 طبقه شامل 12 واحد با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال از منابع جهاد دانشگاهی کشور ساخته شده است در این آیین به بهره برداری رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا