آخرین خبرها

لنج‌سازی و‌‌ دریانوردی جزیره قشم مُستندسازی می‌شود/ ایران‌سال ‌۲۰۲۱ میزبان کشورهای IMO

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از سیاست مُستند سازی صنعت لنج سازی و دریانوردی در جزیره قشم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از تسنیم، مرتضی شیخ‌زاده شامگاه پنجشنبه در گردهمایی ناخدایان و لنج‌سازان پیشکسوت جزیره قشم در روستای گوران که بمناسبت 11 اکتبر روز دریانوری با شعار جهانی ” کشتی داری پایدار بر روی سیاره پایدار” برگزار شد، اظهار داشت: در دنیا دو میلیون دریانورد بر روی لنج‌ها و کشتی‌های عظیم اقیانوس‌پیما فعالیت دارند که یک میلیون و 700 هزار نفر آنان از جمله دریانوردان قشمی شناسنامه دار این صنعت هستند.

به گفته وی، 87 تجارت مختلف جهان به صنعت قدیمی دریانوردی وابستگی شدید دارند و علیرغم ساخت وسایل مهم حمل باز همچون هواپیما، کامیون، قطار و موارد دیگر، اما هنوز 90 درصد بار دنیا بوسیله کشتی‌ها انجام می‌شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اهمیت تکمیل پروژه پارک موزه روباز لنج‌سازی روستای گوران افزود: سیاست سازمان منطقه آزاد قشم تکمیل تمام طرح‌های نیمه تمام تا پایان دولت دوازدهم است و این موزه بسیار ارزشمند در اولویت قرار دارد.

او اظهارامیدواری کرد که در کنار اعتبارات سازمان منطقه آزاد قشم بتوانیم از اعتبارات ملی هم برای تکمیل این پروژه استفاده کنیم تا روستای گوران به عنوان مرکز لنج سازی شهرستان قشم نقش بیشتری در جذب گردشگر داشته باشد.

ایران سال 2021 میزبان کشورهای IMO

شیخ زاده با اعلام اینکه سازمان دریانوری جهانی IMO، هر سال در یک کشور همایشی را برگزار می‌کند، ادامه داد: سال 2021 ایران میزبان 174 عضو این شورای جهانی است و قشم باید با مُستندسازی موزه لنج‌سازی و فعالیت دریانوران جزیره، حرفی برای گفتن در این رویداد مهم جهانی داشته باشد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه هنرمندان لنج ساز قشم بدون استفاده از نقشه و تنها براساس ذهنیت خود شناورهای عظیم لنج را تولید و به دل دریا‌ها می‌فرستند، ادامه داد: تجربیات ارزنده دریانوردان قشمی در سفرهای طولانی به کشورهای مختلف هم از دیگر مواردی است که می‌تواند در قالب یک یا چند کتاب برای نسل‌های آینده مُستند سازی شود.

به گفته وی، هنر دریانوردی بر سه شاخصه مهم استوار است و دریانورد علاوه بر آنکه روی سازه خود اِشراف کامل دارد و همه اتفاقات اقیانوس‌ها را رصد می‌کند به هیچ وجه زباله‌ای را با هدف پاسدات محیط زیست در دریا رها نمی‌کند و برای سفرهای خود نیز برنامه‌ریزی دقیق دارد تا از سوخت کشتی به بهترین نحو ممکن درس سفر استفاده نماید.

شیخ زاده با اشاره به اینکه بیشتر مردم قشم در حوزه دریانوردی و صیادی فعالیت دارند، گفت: مردم قدیمی این جزیره تجربیات گسترده‌ای از سفرهای دریایی دارند که باید جمع‌آوری شود و مسئولان کشور هم برای قشم طرح‌ای ویژه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند و این فضای بومی – سنتی حاکم در قشم هم که با یک تجربه عظیم همراه است باید به صورت مکتوب بعنوان آثار مهم دریانوری قشم گردآوری شود.

 گوران، قشمی کوچک در دل بزرگترین جزیره خلیج فارس

مدیر ژئوپارک جهانی قشم هم در این همایش از روستای گوران به عنوان قشمی کوچک در دل بزرگترین جزیره خلیج فارس نام برد و گفت: تمام جاذبه‌های ارزشمندی که در قشم وجود دارد همانند دریا، جنگل حرا، میراث‌های ناملموس، تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های مهم زمین شناختی و فرسایشی در روستای گوران مشاهده می‌شود.

علیرضا امری کاظمی اظهارداشت: در کنار این جاذبه‌ها، هنر و دانش بومی – محلی این روستا در حوزه صنعت لنج‌سازی است و مردم قشم در حقیقت حافظ و انتقال دهنده این دانش به نسل‌های آینده هستند.

وی با اعلام اینکه احیا و حفظ دانش بومی – محلی یکی از موارد 10 گانه‌ای است که یونسکو برای ژئوپارک تعریف کرده ، افزود: بحث لنج‌سازی و تکنیک دریانوردی باستانی و تاریخی از هنرهای مردم این جزیره محسوب می‌شود.

به گفته مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، با تکمیل پروژه مهم پارک موزه دریانوردی و لنج‌سازی خلیج فارس در روستای گوران، این دانش به صورت مکتوب و مدون برای انتقال به نسل‌های بعدی محفوظ خواهد شد.

شایان ذکر است، گردهمایی ناخدایان و لنج‌سازان پیشکسوت جزیره قشم در روستای گوران بمناسبت 11 اکتبر روزدریانوری، یکی از برنامه‌های هفته جهانی گردشگری بود که در ادامه چند برنامه روزهای گذشته در این جزیره برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا