آخرین خبرهااقتصادیگزارش

صادرات طلای خاکستری به نام قشم و به کام خارجی‌ها/سیمان در جزیره کمیاب شد

سیمان که این ‌روزها برای توسعه قشم به عنوان ماده‌ای حیاتی و استراتژیک به‌شمار می‌رود، به دلیل ارزآوری بالا در صادرات به یکباره در این جزیره کمیاب و با قیمت‌های نجومی روبرو شده است.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از تسنیم، سال 1379 کارخانه سیمان قشم با دریافت مجوز از سازمان منطقه آزاد، فعالیت خود را در این جزیره آغاز کرد اما با توجه به مباحث توسعه‌ای قشم، متاسفانه مشکل مردم جزیره حکایت ضرب‌المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم شده است.

با گذشت 20 سال از فعالیت شرکت سیمان در قشم و تولید روزانه بیش از 1400 تُن سیمان، به نظر می‌رسد مردم قشم در زمینه تامین این محصول که در حوزه فعالیت‌های عمرانی کاربرد دارد نباید، با مشکل مواجه شوند اما با هر بار تامین قرارداد صادرات سیمان شاهد کم‌یابی و نایابی سیمان در قشم هستیم.

یکی از مسائلی که ضرورت دارد این شرکت به آن توجه داشته باشد، تامین مصرف سیمان برای نیاز داخلی جزیره و حتی استان هرمزگان در کنار صادرات این محصول است اما همزمان با تولید سیمان در بخش صادرات، مردم قشم برای تهیه این محصول دچار مشکل می‌شوند.


شرکت سیمان قشم موظف به تامین سیمان مورد نیاز مردم جزیره است

محمدمهدی برنجی اظهار داشت: هرازچندگاهی مردم قشم برای تامین سیمان تولیدی این جزیره به دلیل قراردادهای صادراتی شرکت سیمان با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: در این زمینه با فرمانداری شهرستان قشم و مسئولان شرکت سیمان جلسات و مذاکراتی انجام شده و مقرر گردید همزمان با تامین محصولات صادراتی باید سیمان مورد نیاز جزیره را نیز تامین کنند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: بر این اساس از روز گذشته توزیع سیمان به عاملان فروش آغاز شده و امیدواریم با رفع این مشکل و برنامه‌ریزی محاسبه شده از این پس با کمبود سیمان در قشم مواجه نشویم. 

مردم جزیره قشم از اینکه تولیدات شرکت سیمان این منطقه به دیگر کشورها صادرات می‌شود، بسیار خرسند هستند، اما از سیاست‌ مدیران این شرکت که نسبت به تامین محصولات صادراتی بدون توجه به مشکلات مردم بخصوص قشر کم درآمد جامعه را مدنظر قرار نمی‎دهند بسیار گله‌مند هستند.

با توجه به اینکه هر عملیات بارگیری محموله صادراتی سیمان از کارخانه و تخلیه آن در شناور ویژه مستقر در اسکله کاوه حدود یک‌ماه زمان می‌برد، مردم قشم معمولا با مشکل سیمان مورد نیاز مواجه هستند و کمبود سیمان این منطقه معمولا با قیمت بالاتر از شرکت سیمان هرمزگان تامین می‌شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم، از افزایش قیمت پاکت هفت هزار ریالی سیمان به 40 هزار ریال، به عنوان یکی از دلایل گران شدن نسبی این محصول در قشم نام برد.

وی ادامه داد: مردم قشم علاقمند هستند سیمان خود را از محصول تولید شده جزیره که در مقایسه با سیمان وارداتی از مرکز استان ارزانتر است تامین کنند و در این زمینه به مسئولان شرکت سیمان تاکید شد که با افزایش تولید مشکل سیمان مورد نیاز فعالان صنعت ساختمانی در قشم را برطرف کنند.

با توجه به گفته‌های مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم انتظار می‌رود، کمبود سیمان که از چند هفته پیش مشکلاتی را برای مصرف کنندگان این محصول در قشم ایجاد کرده بود برطرف شود و از این پس با اجرای سیاست‌های تامین همزمان سیمان مورد نیاز جزیره در کنار محصولات صادراتی، سیمان در قشم با کمبود همراه نباشد.

مسئولان با تدبیری مدیریت شده می‌توانند سهم نیاز مردم جزیره به این محصول را در کنار صادرات آن مورد توجه جدی قراردهند تا در این فرآیند علاوه بر اینکه صادرکننده از سود بیشتری به دلیل افزایش بی‌رویه ارز بهره‌مند می‌شود، مصرف کنندگان جزیره هم با مشکل کمبود و تامین سیمان وارداتی با قیمت بیشتر مواجه نشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا