آخرین خبرها مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم:

هنر نمایش یکی از برترین هنرهای جزیره زیبای قشم است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم هنر نمایش را یکی از برترین هنرهای جزیره زیبای قشم دانست.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا کمساری گفت: به دلیل استعداد بالای جوانان هنرمند قشم درهنر نمایش، این هنر در قشم جزء برترین هنرها است.  
وی با اشاره به اینکه تگ گویی یا مونولوگ به عنوان یکی از زیرشاخه های هنر نمایش با اقبال جوانان جزیره قشم مواجه شده است، افزود: ماهیت و ظرفیت این نوع نمایش متناسب با فرهنگ غنی مردم این جزیره است.
به گفته وی چون در این نوع نمایش، نحوه ارائه و محتوای موضوع از اهمیت  ویژه ای برخوردار است و غالب آیین ها و سنت های مردم بومی این جزیره نیز در قالبی شبیه  این نمایش اجرا می شود، مورد توجه جوانان و بخصوص دختران جزیره قرار گرفته است.
وی مونولوگ را یکی از شگردهای ادبیات داستانی و هنرهای نمایشی خواند و تصریح کرد: در این نوع نمایش، شخصیت داستان یا گویندهٔ شعر، خطابه، داستان یا وصف و درددلی را به تنهایی خطاب به خود یا بینندگان و شنوندگان عرضه می‌کند.
کمساری مونولوگ را در برابر دیالوگ ارزیابی کرد و یادآور شد: تک گویی ممکن است پاره‌ای از داستان و نمایشنامه را تشکیل دهد یا خود، داستان یا نمایشنامه‌ای مستقل باشد.
به گفته وی در برخی از آثار مونولوگ تمام مراحل طراحی، تهیه، تولید و اجرای مونولوگ به صورت خودجوش توسط یک نفر انجام می شود که می تواند نمادی از اوج استعداد، خلاقیت، ظرفیت و اعتماد به نفس یک فرد باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم با اشاره به برگزاری اولین جشنواره مونولوگ قشم تحت عنوان انصار گفت: در این جشنواره 17 اثر از قشم، هرمز و هنگام شرکت داشتند و در آیین اختتامیه آن  که با حضورجمعی از  مدیران وهنرمندان جزیره برگزار شد از برگزیدگان با اهدای لوح و تندیس جشنواره تقدیر به عمل آمد.
کمساری با تاکید بر حمایت سازمان منطقه آزاد قشم از همه فعالان رشته های هنری در جزیره بخصوص هنر نمایش و مونولوگ به هنرنمایی یکی از هنرمندان قشم در پایان نشست این هفته شورای برنامه ریزی و توسعه منطقه آزاد قشم اشاره کرد و یادآور شد: فاطمه حیدری به عنوان یکی از شرکت کنندگان جشنواره مونولوگ انصار قشم در این نشست با اجرای مونولوگ سوزوکی درخصوص شهید مجید قربان خانی مدافع حرم حضرت زینب(س) دقایقی حال و هوای معنوی خاصی در حاضرین ایجاد کرد و مورد تقدیر و تفقد حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد قشم قرار گرفت. 
وی در پایان با تقدیر از کلیه هنرمندان و دست اندرکاران  تئاتر در جزیره قشم بخصوص  حسین پاروکش رییس انجمن نمایش قشم و رضا گلستانی دبیر جشنواره ،هیات داوران جشنواره  مونولوگ انصار  و همه برگزیدگان و شرکت کنندگان این جشنواره بر آمادگی سازمان منطقه آزاد قشم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این منطقه جهت حمایت از هنرمندان رشته نمایش تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا