آخرین خبرهاگزارش

مورینگا، درختی برای جلوگیری از فرسایش خاک قشم که ارزش افزوده به ساکنان هدیه می‌دهد

مورینگا اولیفرا درختی است ویژه مناطق گرمسیری که از آن به عنوان منعقد کننده طبیعی دنیا نام برده می شود و در جنوب ایران به آن "گز روغنی" هم گفته می‌شود و درصورت کشت صنعتی و فروش محصولات جانبی ارزش افزوده بالایی به ارمغان می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از تسنیم، اداره جهاد کشاورزی شهرستان قشم سال گذشته با هدف توسعه فضای سبز و جلوگیری از فرسایش خاک در یک محدوده بسیار کم، اقدام به کاشت این گیاه دارویی به صورت پایلوت نمود و با توجه به رشد خوب و درآمدزایی مناسب ناشی از فروش برگ خشک مورینگا اولیفرا، امسال کاشت این درختان را در چهار هکتار اراضی جزیره قشم آغاز کرده است.

آمار منتشر شده در مورد اهمیت این گیاه، نشان از نقش ارزنده آن در مصارف مختلف دارد از جمله مصرف غذای کودک، تصفیه آب، داروهای طبیعی، باروری، حصار، سوخت چوبی، آفت‌کش طبیعی وعلوفه حیوانات اشاره کرد.

با توجه به اینکه برگ‏‌های مورینگا می‌تواند انرژی بدن را بدون قند فراهم کند از آن برای افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن و همچنین برای زیباسازی پوست هم استفاده می‌کنند.

محیط زیست و اشتغال؛ هردو با هم

مالک یزدان‌پناه در این راستا در زمینه اهمیت کاشت درخت مورینگا اولیفرا، اظهار داشت: بهترین دما برای رشد این درخت 25 تا 35 درجه سانتی‏گراد است اما گیاهان مورنیکا تا دمای 48 درجه سانتی‏گراد نیز از خود مقاومت نشان داده‌اند و کاشت این گیاه در قشم نقش مهمی در توسعه فضای سبز و اقتصاد منطقه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این گیاه  از جمله گیاهان دارویی سازگار با آب و هوای شهرستان قشم است و در ایران دونمونه اولیفرا و پرگرینا این گیاه پرورش داده می‌شود که در قشم با توجه به اهمیت برگ و غلاف اولیفرا، از این گونه استفاده شده است.

مدیر جهادکشاورزی قشم با اعلام اینکه سال گذشته و در سطح بسیار کم کار کشت این گیاه دارویی به صورت پایلوت در قشم شروع شده بود، افزود: با توجه به رشد خوب و درآمدزایی مناسب ناشی از فروش برگ خشک کشت این گیاه، کاشت درخت مورینگا اولیفرا در قشم امسال افزایش چشم‌گیری داشته است.

به گفته یزدان‌پناه، بذر مورینگا از کشور هند  وارد می‌شود و این درخت از نوع درختان سریع‌الرشد است که در مقابل کم‌آبی مقاوم است به طوری که این گیاه گرمادوست در مدت پنج الی شش ماه پس از کاشت به تولید رسیده و برگ‌های آن قابل برداشت خواهد بود و خوشبختانه چند شرکت برای خرید برگ اولیفرا در قشم اقدام کرده‌اند.

 شرایط رشد درخت مورینگا اولیفرا
مدیر جهاد کشاورزی قشم می‌گوید: برای رشد این گیاهان 250 تا 3000 میلی‏متر بارندگی سالانه نیاز است و رطوبت همیشگی قشم هم نقش مهمی در شرایط رشد آن دارد.
به گفته وی، رشد مورنیکا می‌تواند از طریق بذز یا قلمه‌‏زنی باشد و با گذشت یک سال از کاشت آن می‌‏توان برگ‏‌هایش را برای استفاده‌های مختلف برداشت نموده و همچنین گل و غلاف آن را نیز می‌‏توان پس از دو سال از کاشت برداشت کرد.
یزدان‌پناه معتقد است که در عرض سه سال، ارتفاع یک درخت مورینیکا تا 12 متر می‌‏رسد و پودر اصلی و 100 درصد خالص مورینگا از برگ‏‌های جوان و تازه درخت‏‌هایش بدست می‌‏آید.

او با اشاره به اینکه این درختان هر چندماه یکبار و زمانی که ارتفاع‌شان حدوداً به پنچ متر می‏‌رسد، قابل برداشت می‏‌شوند ادامه داد: درختان مورینگا از لحاظ سرعت رشد، مقام دوم را پس از بامبو در جهان به خود اختصاص داده‌اند و بافت این گیاه همچنین پس از قطع شدن، قابلیت رشد و افزایش تولید برگ را دارد.

وی ادامه داد: کشت این گیاه دارویی با نظارت کارشناس مدیریت  جهاد کشاورزی در شهرستان قشم در حال انجام است و علاوه بر تولید برگ خشک امکان تولید نهال جهت کشت در سایر مناطق استان نیز در این شهرستان وجود دارد که در این زمینه به حمایت مسئولان استان نیازمندیم.

از دیگر امتیازات ویژه گیاه مورینگا می‌توان به برگ‏‌های کوچک آن که جان میلیون‏‌ها نفر را نجات دهند اشاره کرد برگ‌‏ها دارای مقادیر بالایی از ترکیبات ضد التهابی و ضد سمی و مواد آنتی اکسیدانی هستند و خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی برگ‏‌های مورینگا نیز زمانی مفید است که هنگام گزش حشرات و ایجاد زخم استفاده شوند.

از برگ‏‌های خرد شده این گیاه همچنین می‏‌توان برای تمیز کردن ظروف پخت و پز و حتی دیوارها استفاده کرد در بعضی از بخش‏‌های هند و آفریقا، غلاف‏‌ها، برگ‏‌ها و گل‌‏های این درخت به عنوان یک منبع غذایی به‌کار می‏‌رود. برگ‏‌های این درخت سرشار از ویتامین‌‏ها، مواد معدنی و پروتئین‌‏ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا