آخرین خبرها

توقف سایت‌های پرورش میگو در نزدیکی «غار نمکدان» قشم

سرانجام پیگیری‌های فارس نتیجه داد و رئیس‌کل دادگستری هرمزگان صبح امروز با اعلام خبری، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در نزدیکی ژئو پارک قشم و غار نمکدان را متوقف ساخت.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از فارس ، هفدهم شهریورماه جاری بود که خبری با تیتر «تهدید جدی برای بزرگترین غار نمکی جهان/ ژئوپارک جهانی قشم در آستانه خروج از فهرست یونسکو» بر روی خروجی خبرگزاری فارس منتشر شد.

این خبر در حالی انتشار یافت که احداث مزارع پرورش میگو در حریم غار نمکدان قشم که با ورود دادگستری هرمزگان و دستور مستقیم رئیس جمهور متوقف شده بود، مجددا و در سکوت کامل خبری در حال انجام بود و رسالت خبری فارس بر آن شد که این موضوع به‌طور ویژه پیگیری و رسانه‌ای شود. 

سرانجام پیگیری‌های فارس نتیجه داد و علی صالحی رئیس‌کل دادگستری هرمزگان که انصافا از بدو ورود به هرمزگان با اقدامات ارزنده خود، نوید روزهای روشنی را برای این استان متصور هستیم، صبح امروز با اعلام خبری، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در نزدیکی ژئو پارک قشم و غار نمکدان را متوقف ساخت.

توقف تمام فعالیت‌های اجرایی در نزدیکی غار نمکدان قشم

علی صالحی رئیس‌کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه با اکثریت آرا و مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی این استان، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در نزدیکی ژئو پارک قشم و غار نمکدان متوقف شد، اظهار داشت: این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ شد.

وی افزود: اهمیت ژئو پارک قشم به‌عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به‌عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین غار نمکی جهان شناخته می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان افزود: این پدیده کم‌نظیر و استثنایی نیازمند مراقبت است چراکه این جاذبه طبیعی میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه‌ای برای کشور محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: ثبت جهانی این اثر مهم در یونسکو، نشان از جایگاه ویژه آن و افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً استان هرمزگان به‌شمار می‌آید.

صالحی حفظ این میراث گرانبها را وظیفه همگانی دانست و جلوگیری از واگذاری‌های غیرکارشناسی و غیر مسؤولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئو سایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرائی در محدوده غار نمکدان را مطالبه همه دلسوزان اعلام کرد.

وی عنوان داشت: دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید اقدامات مؤثری را در دستور کار قرار داده است و حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان ضمن تأکید بر حفظ حقوق سرمایه‌گذارانی که در پروژه‌های پرورش میگو در این اراضی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خاطرنشان ساخت: باید میزان خسارت به سرمایه‌گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات و یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئو پارک صورت پذیرد.

وی تأکید کرد: پیش از هر چیز در روند واگذاری‌ها باید توجه به دسترسی مردم و حفظ جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا به عنوان یک نعمت الهی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود.

صالحی در پایان یادآور شد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع‌کنندگان حقوق بیت‌المال برخورد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا