آخرین خبرهااجتماعی در دیدار رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با رییس دانشگاه هرمزگان مطرح شد؛

کاهش فاصله صنعت و دانشگاه با به کارگیری نیروهای متخصص دانشگاهی

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، استفاده از ظرفیت دانشگاه برای پرورش نیروهای متخصص در صنایع مورد نیاز جزیره را راهی برای کاهش فاصله صنعت از نیروهای دانشگاهی و سرعت بخشیدن به ورود تکنولوژی در عرصه صنایع مختلف دانست.


به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از خبرگزاری ایرنا نشست رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با رییس دانشگاه هرمزگان و جمع همراه باهدف گسترش و تبادل همکاری‌های دوجانبه برگزار شد.
حمیدرضا مومنی، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به موهبت  بزرگی همچون خلیج‌فارس بیان داشت: بسیاری از صنایع مانند، حمل‌ونقل، شیلات و انرژی به‌ویژه در حوزه تولید برق با دریا در ارتباط است و وجود دانشگاه هرمزگان به‌عنوان یک فرصت برای پرورش نیروهای متخصص در صنایع موردنیاز منطقه و با توجه به ظرفیت دریایی موجود می‌تواند در توسعه درآمد پایدار برای مردم جزیره مؤثر باشد.
وی ادامه داد: اداره شیلات سازمان منطقه آزاد قشم در حال حاضر با حضور دکتر آزاد فضای مناسبی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه بین دانشگاه هرمزگان و این سازمان در حوزه صنایع شیلاتی است. 
به گفته مومنی، تمرکز صنایع شیلاتی قشم بر بهره‌وری بالا بر پایه استفاده از تکنولوژی و دانش فنی می‌باشد که نیاز به‌کارگیری  نیروهای متخصص با پشتوانه علمی را  ارتقا داده و در گذار از شیوه سنتی به شیوه مدرن که تولید در واحد سطح را افزایش می‌دهد، لازم است.
مومنی تأکید کرد: در حال حاضر حدود سه هزار هکتار زمین به فعالیت‌های شیلاتی اختصاص‌یافته که دو بخش پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو را شامل می‌شود تا سیاست‌های ما برای رسیدن به تولید سالانه ۸۰ هزار تن ماهی و 20 هزار تن میگو در سال و دستیابی به جهش تولید را محقق سازد.
این مقام عالی افزود: در حوزه نفت و انرژی برای تبدیل‌شدن به هاب پتروشیمی ظرفیت بسیار بالایی از نیروی انسانی متخصص، کارگر ماهر و نیمه ماهر نیاز است که اولویت نخست برای توسعه صنایع محسوب می‌شود که هم‌زمان باید برای تأمین نیازها و ارتقا خدمات هم برنامه‌ریزی کرد تا با ایجاد انگیزه، به ماندگاری نیروهای شاغل و خانواده‌های آن‌ها کمک شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از افتتاح نخستین پالایشگاه ۳۵ هزار بشکه‌ای در هفته دولت امسال خبر داد و عنوان داشت: ما آماده گسترش همکاری با دانشگاه هرمزگان برای پرورش و جذب نیروهای متخصص، ماهر و نیمه ماهر هستیم.

*توسعه رشته‌های دانشگاهی برمبنای نیاز استان
علی‌اکبر شیخی فینی، رییس دانشگاه هرمزگان نیز با اشاره به زمینه‌های همکاری دانشگاه با منطقه آزاد قشم با محوریت صنایع نفت، گاز و انرژی و شیلات اظهار داشت: این دانشگاه در حال گسترش ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و فناوری برای تأمین نیروی انسانی موردنیاز استان است.
وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری درزمینه برگزاری آزمون‌های استخدامی تخصصی و انتخاب نیروی انسانی متناسب با نیاز هر صنعت افزود: پشتیبانی علمی از صنایع موجود در استان و منطقه با پرورش سرمایه‌های انسانی متخصص حول توسعه را به همراه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا