آخرین خبرهاگردشگری

۴ هزار تخم لاکپشت ساحل شیب دراز قشم در آستانه تولد

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: چهار هزار عدد تخم لاکپشت در مکانی امن در ساحل شیب دراز قشم در آستانه تبدیل به بچه لاکپشت هستند.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از ایسنا، سیدمحمد هاشم داخته بیان کرد: وجود این تعداد تخم لاکپشت حاصل تخم گذاری ۵۷ قطعه لاکپشت پوزه عقابی است که یکی از هفت گونه لاکپشت های دریایی شناخته شده در آب های جهان محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه این تخم لاکپشت ها توسط گروه «ناتوران خمیس» محافظان لاکپشت متشکل از بومیان روستای شیب دراز قشم واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر قشم به مکان امن منتقل می شوند، تصریح کرد: بچه لاکپشت ها در خردادماه تا اواخر تیرماه سر از این تخم لاکپشت ها بیرون آورده و به سمت دریا حرکت می کنند.

 داخته با بیان اینکه لاکپشت های پوزه عقابی همه ساله در سواحل ماسه ای روستای شیب دراز تخم گذاری می‌کنند، آغاز فصل تخم گذاری این لاکپشت‌ها را اسفند ماه هرسال و پایان آن را اواخراردیبهشت ماه سال بعد اعلام کرد.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با یادآوری تعطیلی سایت های گردشگری قشم به منظور جلوگیری از شیوع ویروس تاکید کرد: در این دوره تخمگذاری، سایت شیب دراز هم مانند سایر سایت های گردشگری تعطیل است و این تعطیلی تا پایان فصل ادامه خواهد داشت.

داخته از علاقمندان و گردشگران خواست برای بازدید از تخمگذاری و یا تولد لاکپشت ها از حضور در این سایت اجتناب کنند.

پروژه حفاظت از تخم گذاری لاکپشت های پوزه عقابی نخستین بار در سال ۱۳۸۱ به همت بیژن دره شوری مدیر وقت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و با حمایت برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی وابسته به صندوق توسعه سازمان ملل (UNDP/GEF/SGP) و همچنین همکاری جامعه محلی روستای شیب دراز آغاز شد.

طرح حفاظت از تخم های لاکپشت های پوزه عقابی در ساحل شیب دراز قشم به همت جامعه محلی و حمایت کارشناسان و متخصصین محیط زیست سازمان منطقه آزاد در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیا – اقیانوسیه در ژاپن انتخاب شد، این طرح همچنین سال ۱۳۹۵ از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان یکی از طرح های اثرگذار محیط زیستی معرفی و موفق به دریافت جایزه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا