اخبار مهم باهدف جلوگیری از اتلاف وقت ارباب رجوع و ارتقا خدمات به ساکنان جزیره صورت گرفت؛

رونمایی از سامانه الکترونیکی صدور پروانه ساختمانی منطقه آزاد قشم

سامانه الکترونیکی صدور پروانه ساختمانی منطقه آزاد قشم باهدف جلوگیری از اتلاف وقت و تکریم ارباب رجوع و افزایش دقت عمل و شفاف سازی در شیوه انجام خدمات توسط مدیریت معماری و شهرسازی، رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، در آیین رونمایی از این سامانه که با حضور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، جمعی از معاونان و مدیران این سازمان ظهر روز پنج شنبه یکم خرداد ماه برگزار شد، محرم بهاروند، معاون فنی و امور زیربنایی این سازمان عنوان داشت: این معاونت با حدود 140 هزار نامه درخواست در سال، یکی از پرترددترین بخش های سازمان است که بنا به دستور مدیرعامل سازمان در بحث تکریم ارباب رجوع و شفاف سازی خدمات، در تلاش است که تمامی فعالیت های خود را بر بستر اینترنت قابل دسترس کند.
وی افزود: در همین راستا با همکاری معاونت توسعه مدیریت و مدیر اطلاعات و فناوری ارتباطات چهارمین نرمک افزار این معاونت در بخش مدیریت شهرسازی و معماری به نام سامانه صدور الکترونیکی پروانه ساختمانی طراحی و راه اندازی شد.
به گفته بهاروند، نرم افزار دیگری در بخش GIS نیز در دست تهیه است که به منظور پیشگیری از تخلفات ساختمانی بسیار کارآمد خواهد بود.

*پروانه ساخت در قشم تک برگی و الکترونیکی می شود 
نورالله کرمی، سرپرست معماری و شهرسازی سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه با ارایه توضیحاتی در خصوص مزایای این سامانه گفت:  باتوجه به دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سیاست‌های این سازمان برای شفافیت عملکرد این سامانه با همکاری مدیریت مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، به منظور سیستمی کردن فعالیت‌های صدور مجوز و آرشیو کردن آن ها راه اندازی شد.
 وی ادامه داد: از مزایای این سامانه می توان به کاهش اعمال سلیقه و مداخلات انسانی،  کاهش مراجعات ارباب رجوع، کاهش تخلفات و خطاهای انسانی، کشف درآمدهای جدید، تسریع در پاسخگویی، بازیابی و بازبینی سریع اطلاعات، گزارش گیری های کارشناسانه، قابلیت اتصال با gis و مدیریت تخلفات ساختمانی را نام برد که کیفیت خدمات را به ارباب رجوع را افزایش می دهد.
کرمی در توضیح بیشتراضافه کرد: در ابتدای درخواست، لاشه پروانه ها اسکن می شود که این عمل سرعت کار و احتمال تخلفات را کاهش داده  وسرعت استعلام‌ را بالا می برد.
 سرپرست معماری و شهرسازی سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: اتصال سیستم پیامکی با ارسال اطلاعات مراحل انجام کار به درخواست کننده نیز مراجعات حضوری را کاهش داده و باعث شفاف شدن مراحل اجرا می شود.
به گفته کرمی، اتصال این سامانه به نقشه های GIS  نیز هم دخالت کارشناس( خطای انسانی)را در نحوه اجرای کار کاهش می دهد و هم به سیستم اجازه نظارت بر روند کار و اجرای ضوابط  را می دهد. به این شیوه، درصد خطا کاهش یافته و هر بخش به اطلاعات تخصصی مربوط به خود دسترسی دارد که باعث افزایش سرعت کار می شود.
وی از صدور پروانه تک برگ و کاملا الکترونیکی در پایان کار خبر داد و تاکید کرد: این سامانه همچنین امکان گزارش گیری تحلیلی از روند خدمات واحد صدور پروانه را در طول سال دارد.

*ایجاد بانک اطلاعاتی به تحلیل کارشناسانه کمک می کند 
حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در آیین رونمایی از سامانه الکترونیکی صدور پروانه ساختمانی ضمن تقدیر از همکاری فعالانه معاونت توسعه مدیریت، فنی و امور زیربنایی و مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات در حرکت بر بستر تکنولوژی های روز و ایجاد امکان شفافیت در عملکرد در سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: امیدواریم تمام فعالیت های سازمان تا پایان شهریور ماه به صورت سیستمی و کاملا الکترونیک طراحی و راه اندازی شود.
مومنی با اشاره به حساسیت ویژه مدیریت معماری و شهرسازی گفت: این مدیریت در اولویت اجرای این طرح بود که برپایه مشتری مداری و تکریم ارباب رجوع سامانه مرتبط با صدور پروانه های ساختمانی را راه اندازی کند.
وی بر لزوم هماهنگی کارمندان با استفاده از تکنولوژی ها و برنامه های نرم افزاری تاکید کرد و افزود: استفاده از سامانه های نرم افزاری و داده های آن، اطلاعات ما را از جزیره کامل و به تحلیل عملکرد سازمان و جامعه کمک می کند تا با نگاهی کارشناسانه  و نظارت دقیق به روند توسعه منطقه کمک کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: به کمک این فرآیند می توانیم درخواست های نهفته مردمی را پیدا و ضمن رفع نواقص با شفافیت در روند کار، حق وحقوق مردم را تامین و نقطه ضعف ها را برطرف کنیم.
وی با اشاره به مشکلات عمده در بخش واگذاری ها عنوان داشت: با اینترنتی کردن این ساختار و شفاف‌سازی، آگاهی مردم از حقوق شهروندی افزایش یافته و بسیاری از سوتفاهم ها در روند اجرای کار نیز کاهش می یابد.
مومنی بر لزوم آگاهی مردم از شرایط ساخت اماکن مختلف از جمله مراکر گردشگری، تجاری و … تاکید کرد و گفت:  ما به عنوان یک منطقه آزاد باید فراتر از سرزمین اصلی عمل کنیم و با اشراف کامل در حوزه عملکردی خود از روند انجام امور توسط واحدها درلحظه آگاه باشیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان سخنان خود به روند رو به رشد جمعیت در جزیره اشاره کرد و بیان داشت: ما باید به فکر راحتی مردم باشیم و از هم اکنون از طراحی فضاهای ترافیکی، پارکینگ ها و مسیرهای ترددی گرفته تا صدور مجوز فعالیت های اقتصادی براساس درصد جمعیت و میزان درآمدزایی آن ها برنامه ریزی کنیم تا شاهد آسیب به بنگاه های اقتصادی جزیره نباشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا