آخرین خبرهااجتماعیدسته‌بندی نشده

کرونا آئین ۹۰۰ ساله قشمی‌ها را لغو کرد/ «عَلَم شمشیری» به حمیری حمل نمی‌شود

مسؤول هیئت امنای مسجد امام علی‌بن‌ابیطالب(ع) قشم از لغو آئین ۹۰۰ ساله حمل علم در راستای پیشگیری از گسترش کووید-۱۹ در این جزیره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ساحل قشم ،حاج عبدل بشارتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قشم از لغو آیین کهن حمل علم شمشیری به روستای حمیری خبر داد.

وی هدف از این تصمیم را پیشگیری از گسترش کووید-۱۹ در قشم عنوان کرد و افزود: حمل علم شمشیری آیینی ۹۰۰ ساله برجای مانده از ساکنان موسوم به حیدرآبادی جزیره قشم است که همه ساله با حضور مردم برگزار می‌شد.

مسوول هیئت امنای مسجد امام علی‌بن‌ابیطالب(ع) قشم تصریح کرد: در آیین حمل علم شمشیری که هفتم محرم الحرام و ۱۹ ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود این علم با پای پیاده توسط مردم به روستای حمیری در ۱۱ کیلومتری شهر قشم برده شد.

بشارتی ادامه داد: شمار مردمی که از اقصی نقاط استان هرمزگان برای ادای نذر به پیشواز این علم می‌آیند بعضا از ۷۰۰ نفر نیز فراتر می‌رود.

وی که افزون بر ۴۰ سال است در مسجد امام علی‌بن‌ابیطالب(ع) قشم به خادمی و مراقبت از این علم مشغول است، اضافه کرد: پس از برگزاری آیین علم شمشیری در روستای حمیری، در بعد از ظهر همان روز با استقبال گسترده مردم و ادای نذورات به محل نگهداری باز گردانده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا